Ramazan Can’ın “Aidiyet” İsimli Sergisi (Anna Laudel – Bodrum)da!

Ramazan Can, Ve Dans Ederken Görülenler Deli Sanıldı, 2022

Anna Laudel – Bodrum, sanatçı Ramazan Can’ın resim, heykel, mozaik, dokuma ve neon dâhil olmak üzere farklı disiplinlerde eserlerinin yer aldığı “Aidiyet” isimli kişisel sergisine, 30 Ağustos – 12 Ekim 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.


“Aidiyet”
Sergi

Sanatçı: Ramazan Can
Tarih: 30 Ağustos 2022 – 12 Ekim 2022
Yer: Anna Laudel, ZAİ Yaşam, Bodrum / Muğla


Osmanlı’nın son dönemine kadar göçebe olarak yaşamış bir aileden gelen ve “ait olma” duygusunu kendi deneyimlerinden ilham alarak anlatan Ramazan Can, kapitalist düzenin yeni bir toplumsal yapı yaratma amacıyla bütün kültürleri köksüzleştirerek ayakta kalma çabasını bir eylem olarak eserlerinde yansıtıyor.

Can, seçkisini bir araya getirirken yirminci yüzyılın ikinci yarısında yaşamış, Fransalı yazar ve filozof Gilles Deleuze ve politik aktivist ve psikanalist Fellix Guatari‘nin “göçebe kültürü” düşüncesi ve köksüzlük anlamına gelen “Yersizyurtsuzluk” kavramından yola çıkıyor. Sanatçı üretim sürecinde kendi kimliksel arayışları sonucunda göçebe yörük kültürü ve Şamanizm konularını araştırırken, bir düşünce tarzı olarak “yersizyurtsuzlaştırma” eylemini aidiyet kavramı üzerinden sorguluyor.

Sanatçının “bir yere ait olma” duygusunu en derin bağlarla hissettiği kişisel atölyesinde göçebe kültürü ile Bodrum’a ait motifleri bir araya getirerek ürettiği eserlerinin yer aldığı “Aidiyet”, 12 Ekim’e kadar ZAİ Yaşam’da yer alan Anna Laudel – Bodrum’da görülebilir.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Anna Laudel web sitesi ve sosyal medya hesapları (Instagram, Facebook, Twitter) incelenebilir.


Ramazan Can
1988 yılında Manisa’da doğan Ramazan Can, 2011 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nı yüksek lisans derecesi ile tamamlayan sanatçı, aynı bölümde Resim Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlilik programına devam etmektedir. Aynı zamanda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Ramazan Can, Türkiye’de çok sayıda kişisel ve karma sergilerde yer almıştır ve çalışmalarına Ankara’daki atölyesinde devam etmektedir.

Anna Laudel
Eylül 2021 tarihi itibariyle Gümüşsuyu’ndaki yeni binasında sanatseverlerle buluşan Anna Laudel, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini sergilediği kapsamlı sergilere ev sahipliği yapmaya ve sanatçılarını uluslararası fuarlarda temsil etmeye devam etmektedir. Aynı anda birden fazla sergi ve etkinlik düzenlemeye olanak sağlayan ve yaklaşık 1000 metrekarelik alana yayılan galeri, İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelmenin yanı sıra, temsil ettiği sanatçılarla birlikte büyüyerek daha fazla sanatsevere ulaşmayı amaçlamaktadır.

Anna Laudel, 2019’da Almanya’nın Düsseldorf kentinde açtığı ikinci galeri mekânıyla bu alanda yürüttüğü çalışmalarını uluslararası bir boyuta taşıdı. 2022 yılında ise Mayıs – Kasım ayları arasında Bodrum Zai Yaşam’daki yeni mekânında sergi programına devam eden Anna Laudel, üç galerisinde eş zamanlı olarak Türkiye ve yurt dışından sanatçıların karma ve kişisel sergilerine yer vermektedir.

Galerinin kurucusu Anna Laudel, aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle açtığı galeriler ve yer aldığı fuarlarla sanatçılarına uluslararası imkanlar sunmayı hedeflemektedir. Galerilerin direktörlüğünü Ferhat Yeter yapmaktadır.