(KAIROS Gallery) “Reimage: Morning After Dark” Sergisi ile Kapılarını Açıyor!

KAIROS Gallery, “Reimage: Morning After Dark” isimli sergi ile 14 Eylül Çarşamba gününden itibaren kapılarını ilk defa ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor. 


“Reimage: Morning After Dark”
Sergi

Sanatçılar: Can Akgümüş, Can İncekara, Ecem Yüksel, Erdal Duman, Gurur Birsin, Gülnihal Yıldız, Irmak Canevi, Metehan Törer, Murat Balcı,
Murat Kahya, Murat Önen, Kazım Şimşek, Robert Mapplethorpe, Sezer Arıcı, Sebahattin Yüce, ŞANT, Uğur Ulusoy, Ümmühan Yörük
Tarih: 14 Eylül 2022 – 16 Ekim 2022
Yer: KAIROS Gallery, Beyoğlu / İstanbul


Kairos’un açılış sergisi Reimage: Morning After Dark”, 18 sanatçının yapıtlarını 1977 yılında Robert Mapplethorpe’un New York’ta açtığı, iki ayaklı sergisine şapka çıkaran bir konseptle bir araya getiriyor. Bu konseptin belirlenmesi KAIROS Gallery’nin kimyasına dair ipuçları taşırken galerinin temsil ettiği sanatçıların üretim pratiklerini izleyebilmek adına da bir zemin oluşturuyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Can Akgümüş, Can İncekara, Ecem Yüksel, Erdal Duman, Gurur Birsin, Gülnihal Yıldız, Irmak Canevi, Metehan Törer, Murat Balcı, Murat Kahya, Murat Önen, Kazım Şimşek, Robert Mapplethorpe, Sezer Arıcı, Sebahattin Yüce, ŞANT, Uğur Ulusoy ve Ümmühan Yörük.

“Reimage: Morning After Dark”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Aynı gün, iki farklı mekanda, iki ayrı davetiye ve konsept ile açılan Mapplethorpe sergisi dönemin tipik fotoğraf anlayışını gösteren ‘normal’ yapıtların olduğu bir gündüz kuşağı ile beraber şehrin ve sanatçının tamamen underground yaşamını odağına alan, izlenmesi zor ve kışkırtıcı imajların bulunduğu bir gece kuşağını bir araya getiriyordu.

‘Reimage: Morning After Dark’, sanatçının ve sanat üretiminin bu iki kutuplu üretim pratiğini gün yüzüne çıkararak temsil ve davet ettiği sanatçıların yüzeyde ve derinde bulunan iki zıt kutbunu bir arada göstermeye niyetleniyor. Zıtlıkların tamamlayıcı ilişkisi, uslu ve yaramaz imgelerin bir aradalığı ile sanat üretim pratiklerinin karanlıktan ışığa doğru aldıkları yolculuk bu iki aşamalı sergi ile izleyiciyi bir hesaplaşmaya davet ediyor.”

Sergi, 16 Ekim’e kadar, Pazartesi ve Salı hariç her gün saat 12.00 – 19.00 aralığında KAIROS Gallery‘de ziyaret edilebilir. Detaylı bilgi için KAIROS Gallery‘nin web sitesi ve sosyal medya hesapları (Twitter, Instagram) takip edilebilir.