(Filippo Riniolo) Mahalla Festivali 2022’de “Bir Şiir Denemesi” Atölye Serisini Gerçekleştirecek!

Mahalla Festivali, 17. İstanbul Sanat Bienali’ne paralel olarak Palimpsest başlığıyla İstanbul Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu’nda 1-10 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. İtalyan sanatçı Filippo Riniolo, festival kapsamında “Bir Şiir Denemesi” (The Attempt of a Poem) atölye serisini gerçekleştirecek.


“Mahalla Festivali”

Tarih: 1-10 Eylül 2022
Saat: 12.00-20.00 (Her gün)
Yer: Rum İlköğretim Okulu, Kurtuluş/İstanbul

“Bir Şiir Denemesi”
Atölye Serisi

Yürütücü: Filippo Riniolo
Katılım: Çevrim İçi Kayıt Formu
Tarih: 3-5-7 Eylül 2022
Saat: 17.00-20.00
Yer: Rum İlköğretim Okulu, Kurtuluş/İstanbul


Filippo Riniolo‘nun Mahalla Festivali 2022 kapsamında gerçekleşecek “Bir Şiir Denemesi” atölye serisi, antik Yunan edebiyatından kahramanların Truva’dan sonra eve dönüş yolculuklarında yaptıkları anlatılara atıfta bulunan “Nostoi” adlı destansı bir türden esinleniyor. Türün en bilinen örnekleri arasında Odysseia yer alıyor.

Riniolo, atölye serisinde günümüz ile M.Ö. 1200 (Truva Savaşı ve sonrası) arasında bir analoji kurarak sözlü geleneği geri çağırıyor; Mikenler, Mısırlılar, Babiller gibi Akdeniz bölgesindeki birçok uygarlığın 30 yıl içinde yıkılıp ortadan kaybolduğu, tüm siyasi yapının, teknoloji ve toplumun, uzun bir süre kıtlıklardan, kaynaklar üzerindeki savaşlardan ve ardından salgın hastalıklarla kaybedildiği bu dönemden kurtulanların yalnızca akılda kalıcı şiir ve şarkılar olduğunu hatırlatmayı amaçlıyor.

Bir Şiir Denemesi tarihte bir ana geri dönerek, Truva Atı’nın ortaya çıktığı ana geri sızarak geçmişi yeniden yazmaya odaklanıyor Toplamda üç oturumdan oluşacak atölye serisi, Kirke ve Teiresias pasajlarının eşliğinde katılımcılar ile ortak bir şiir örgütleyerek bir “nostoi” yaratmayı ve bu şiiri bir koro performansına / ses tiyatrosuna dönüştürmeyi hedefliyor.

Atölye sonunda yazılı metin yok edilecek ve eserin sadece ses kaydı olarak kalacak. Atölye dili katılımcının tercihine bağlı olacak, talep edildiği takdirde çeviri sağlanacak.

Katılım Koşulları

  • Her atölye 5-10 kişi arasında gerçekleşecek ve etkinlik tüm gruplardan katılımcılara açık.

  • İletişimsellik, sözlü katılım

  • Herkese karşı olumlu tutum sergilemek ve kimseye ayrımcılık yapmamak

  • Her katılımcının bir tam oturuma en az bir tam katılımı tamamlaması bekleniyor.

  • Atölye fotoğraf, video ve işitsel medyada belgelenecek. Katılımcılar, ses ve görüntü kaydı için izin vermiş sayılacak.

  • Atölyelerde 500 kelimeyi geçmeyen ön okumalar yapılacak ve katılımcıların bu okumaları atölye öncesi yapmış olmaları bekleniyor.

Mahalla Festivali 2022; Federal Ministry Republic of Austria, Arts Council Malta, Avusturya Kültür Ofisi, Hollanda Krallığı ve Friedrich Ebert Vakfı tarafından destekleniyor.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: http://mahalla.inenart.eu/2022/08/12/the-attempt-of-a-poem-bir-siir-denemesi/#tab-103972


Filippo Riniolo
1986 yılında Milano’da doğdu. 2011 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduğu Roma’da yaşıyor ve çalışıyor. Araştırmaları şiirsel, politik, sosyal, tarihi ve güncel konulardan oluşuyor. İlgi alanları arasında beden ve iktidar arasındaki ilişki, queer çalışmaları, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve postkolonyal çalışmalar yer almaktadır. Araştırma araçları arasında fotoğraf, yerleştirme, performans, ses ve video bulunmaktadır.