(Akaretler Sıraevler)’de Prof. Balkan Naci İslimyeli’nin Anısına “Açık Sergi”…

Elif Yılmaz

Bilgili Sanat ve Tekstil Tasarımcıları Derneği tarafından Prof. Balkan Naci İslimyeli onuruna düzenlenen “Açık Sergi”, 30 Ağustos’a kadar Akaretler Sıraevler’de sanatseverlerle buluşuyor.


“Açık Sergi”

Tarih: 20 – 30 Ağustos 2022
Yer: Akaretler Sıraevler, Beşiktaş / İstanbul


“Açık Sergi” yakın zamanda yaşamını yitiren, çağdaş sanatın öncülerinden sanatçı Prof. Balkan Naci İslimyeli anısına Akaretler’de izleyici ile buluşuyor. Sanatçının 1980 – 1988 yılları arasında eğitim verdiği Akaretler’de düzenlenen “Açık Sergi”de farklı disiplinlerden 11 sanatçının işleri yer alıyor.

Sergide ağırlıklı olarak tekstil malzemelerinden çeşitlenen bir ifade diline sahip yapıtlar bulunuyor. Tekstil malzemelerinden oluşan sergide; dokuma, örme, transparan kumaş yüzeyler üzerine pentür, boyama, dikiş̧, nakış, aplike veya baskı teknikleri ile hazırlanan çalışmalar yer alıyor ve bu malzemeler ile hayat bulmuş “Açık Sergi” çağdaş̧ sanat eserleri ile toplumu buluşturmayı amaçlıyor.

Kamusal alanda sanatı destekleyen bakış açısıyla Akaretler’in balkonlarından dışarı taşan “Açık Sergi”, sanatı kapalı mekânların dışına çıkararak günlük yaşamın içine dâhil ediyor. Sanatı günlük yaşamın içine karıştıran bu yaklaşım  kamusal alanda izleyicileri ile buluşuyor ve günlük yaşamın içinden özel bir deneyim sunuyor.

Ayrıntılı bilgi için \www.akaretler.com.tr web sitesi ziyaret edilebilir.


Akaretler 
Sultan Abdülaziz’in talimatıyla Sarkis Balyan tarafından 1875 yılında inşa edilen Akaretler, o dönemde Dolmabahçe Sarayı’nın önemli görevlileri tarafından kullanılıyordu. 55.000 m² kapalı ve 5.000 m² açık olmak üzere toplam 60.000 m² kullanım alanı sunan Akaretler’in restorasyonu Bilgili Holding tarafından gerçekleştirildi. Akaretler, ofislere, lüks konutlara, mağazalara, kafe & restoranlara ve W Istanbul Hotel’ e ev sahipliği yapıyor. İstanbul’a yeniden kazandırılan, Avrupa’nın 2. büyük restorasyon projesi olan Akaretler, Londra’da Urban Land Institute’ un (ULI) ödülünü kazanmıştır.

Bilgili Holding 
1950’lerden beri ağırlıklı olarak gayrimenkul ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren, restorasyon projelerine imza atan ve Türkiye genelinde otel, ofis, ticari ve konut projelerine yatırım yapan Bilgili Holding, yeni ve özgün projeleri hayata geçirmeyi amaçlamaktadır. Bünyesinde; Akaretler Sıraevler, W İstanbul, BH Conference & Airport Hotel, Bodrum Bodrum Evleri & Bodrum Bodrum Kıyı Evleri, One Ortaköy ve West Blocks projeleri bulunmaktadır. İstanbul’un kültür-sanat ve tasarımla yeni buluşma noktası Galataport, Republika Academic Aparts, Soho House İstanbul, The Peninsula İstanbul, The Ritz Carlton Residences İstanbul’un yanı sıra Amerika’da birçok projeye imza atmıştır.