OMA İmzalı “Taipei Gösteri Sanatları Merkezi” Açıldı!

© OMA | Fotoğraf: Chris Stowers

OMA’nın 2009 yılında kazandığı yarışma sonucu elde edilen ve inşası 2012’den bu yana süren Taipei Gösteri Sanatları Merkezi ziyarete açıldı. OMA Kurucu Ortağı Rem Koolhaas ve Yönetici Ortağı David Gianotten tarafından ortaklaşa yürütülen proje; Tayvan, Taipei’deki Shilin Gece Pazarı’nda yer alıyor. 

Kompakt ve esnek tasarımıyla yapı, küresel formda 800 kişilik bir “Globe Playhouse”, 1.500 kişilik “Grand Theatre” ve merkezi bir küpün içine yerleştirilmiş 800 kişilik “Blue Box” tiyatrosundan oluşuyor. Üç tiyatro salonunun sahne, sahne arkası ve destek alanlarını barındıran küp, Grand Theatre ve Blue Box‘ın bir “Süper Tiyatro” oluşturmak üzere birleştirilmesine olanak sağlıyor. Globe Playhouse‘un sahne önü, deneysel sahne tasarımlarına izin veriyor. Opak cephelere sahip tiyatroların oditoryumları ise, oluklu camla kaplı hareketli ve aydınlatılmış merkezi küpe kenetleniyor. Küpün yerden yükselerek oluşturduğu peyzajlı meydan, Taipei’nin bu yoğun ve canlı bölümünde toplanmak için kamuya açık ek bir sahne görevi görüyor. 

OMA Kurucu Ortağı Rem Koolhaas projeyle ilgili şunları söylüyor: “Yarışma için Taipei’yi ilk ziyaret ettiğimizde, buranın deneyselliğe açık bir şehir olduğunu hissettik. Yapı, bu keşfe bir cevap niteliğinde. Üç geleneksel tiyatroyu, tiyatrocuları  gösteriler ve performanslar tasarlamaları için tamamen yeni fırsatlar sunacak şekilde bir araya getirdik. Kentin, işbirlikçilerin ve mimarların bilgisi, yaratıcılığı ve azmi ile mümkün olabilen gösteri sanatları merkezinin hayata geçirilme sürecinin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

Proje Rem Koolhaas, David Gianotten, Proje Direktörü Chiaju Lin ve Tayvanlı yerel ortağı KRIS YAO | ARTECH tarafından yönetildi. Tasarım danışmanları arasında ise Inside Outside, Arup, dUCKS Scéno ve Royal HaskoningDHV yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.oma.com/projects/taipei-performing-arts-center


Çeviri: Aslı Erdem