(SANATORIUM)’da Yeni Sergi:BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK

Agnes Waruguru, I am the sun, I am the sky, I am the wind, 2022, Fotoğraf Sander van Wettum

SANATORIUM, 9 Eylül – 12 Kasım 2022 tarihleri arasında, Kerem Ozan Bayraktar, Akhmat Biikanov, Evgeny Dedov, Mehmet Dere, Şafak Şule Kemancı, Çağla Köseoğulları, Kateryna Lysovenko, Yağız Özgen, Sam Samiee, Sergen Şehitoğlu, Osman Sadi Temizel, Viron Erol Vert, Agnes Waruguru ve Slavs and Tatars’ın araştırma ve üretimlerine yer veren “BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK” başlıklı sergi ile sanatseverleri ağırlayacak. Sergi kapsamında hem bir yayın projesi hem de bir misafirperverlik programı düzenlenecek.


“BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK”
Sergi

Sanatçılar: Kerem Ozan Bayraktar, Akhmat Biikanov, Evgeny Dedov,
Mehmet Dere, Şafak Şule Kemancı, Çağla Köseoğulları, Kateryna Lysovenko, Yağız Özgen, Sam Samiee, Sergen Şehitoğlu, Osman Sadi Temizel,
Viron Erol Vert, Agnes Waruguru, Slavs and Tatars
Açılış: 9 Eylül 2022 | Saat: 17.30
Tarih:
9 Eylül 2022 – 12 Kasım 2022
Yer: SANATORIUM, Beyoğlu / İstanbul


“BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Sergi, gerçeklik ve bilişsel sınırlarımızla doğayı görme biçimlerimiz birlikte düşünüldüğünde, bilimin hayatımıza kattığı karmaşıklığa adanıyor. BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK, duygusal zekaya, samimi bağlantılara, görsel şiire ve resme karşı bir açlık duyuyor. ‘İlişki durumu: Karışık’ bir çağda, şeylerin veya olayların koşullu doğasındaki karmaşıklığın – özellikle karmaşıklık kavramının – farklı formlarını fark etmek, tanımak ve anlamak üzerine önerilerde bulunuyor. Gelişimsel sorunlar ya da sosyal çelişkiler yaşayan bir insan; parçalarıyla bir ‘makine’; bireyler, toplumlar ve topluluklar ya da içinde bulunduğumuz, hayal edemeyeceğimiz sonsuzlukta uzay, tam anlamıyla bu ‘karmaşıklığın’ örnekleri.

Bir sergi olarak BİR TUTAM ZAPT EDİLEMEZ KARMAŞIKLIK, bizi (Batı) hümanizmi / öznelciliği sorusu / sorunu etrafında/karşısında birleştiren; iç içe geçen, ekolojik düzenlilikler ve jeo-merkezci öznelerden yola çıkan spesifik sanatsal perspektifleri mercek altına alıyor. Ayrıca, başlığa eklenen ve ironik bir şekilde imkânsız bir görevi işaret eden ‘‘bir tutam’’ ibaresi, yerelin, deneysel yaklaşımın ve bağlamsal düşünmenin -ve bir sergi mekânının, takviminin ve bütçesinin sınırları dahilinde- biraz daha alan talep ediyor.”

Misal Adnan Yıldız tarafından SANATORIUM ekibiyle birlikte diyalog halinde tasavvur edilen çok katmanlı proje, 9 Eylül’de SANATORIUM’un her iki mekânında da saat 17.30’da açılacak. SANATORIUM’un şimdiki adresine taşınmasının 5. yıl dönümünü mekâna özel ve bağlama duyarlı yeni işlerle kutlayan ve ilk kez galerinin ana mekânı ile Juma binasındaki ek mekânı birlikte kullanan sergi, Tahran’dan Amsterdam’a, Nairobi’den Berlin’e, farklı birçok jeo-politik gerçeklikten geçen hikâyeler, sınırlar arası seyahat eden formlar ve bir araya getirdiği pratikler arasında gelişen potansiyel diyaloglarla İstanbul düşünülerek şekillendirildi.

Serginin yapım aşaması, araştırma malzemeleri ve bütün notlarıyla tamamlanmış olacak küratöryel metin, yürütücülüğünü Sergen Şehitoğlu’nun yaptığı “xx-yy-dergi” adlı yayının Aralık 2022 sayısında yer alacak.


“Öğle Molaları”
Program

Tarih: 13, 15, 17 Eylül 2022
Saat: 12.00 – 14.00
Katılım: Sınırlı, Kayıt Gerekli


SANATORIUM, sergiye paralel olarak, sanat profesyonellerini İstanbul’a davet eden bir misafirperverlik programı hazırladı. Öğle Molaları, Bienal açılış haftası SANATORIUM organizasyonuyla şehri ziyaret eden profesyonellerle katılımcı sanatçıları buluşturacak.

Sınırlı kontenjanla gerçekleştirilecek olan söyleşilere katılmak isteyen sanat profesyonelleri, melih@sanatorium.com.tr iletişim adresine e-posta göndererek kayıt yaptırabilir.

SANATORIUM hakkında daha fazla bilgi almak ve sergileri incelemek için web sitesi ve sosyal medya hesapları (InstagramFacebookTwitter) takip edilebilir.