(SALT Galata) ve (SALT Beyoğlu)’nda Yeni Sergi: “Sahnede 90’lar”

Moni, Sakarya Destanı Performansından Bir Kare, Ankara, 1988 Salt Araştırma, Moni Salim Özgilik Arşivi

SALT’ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini sahne ve performans kavramları odağında inceleyen yeni sergisi “Sahnede 90’lar”, 15 Eylül’den itibaren sanatseverlerle buluşuyor. 


“Sahnede 90’lar”
Sergi

Sanatçılar: Karma
Tarih:
15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023
Yer: SALT Beyoğlu | SALT Galata


Garanti BBVA tarafından kurulan SALT’ın yeni sergisi “Sahnede 90’lar”, sahne ve performans kavramları odağında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiriyor.

“Sahnede 90’lar”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda hızlı değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, özellikle İstanbul’un kültür, sanat, performans ve eğlence sahnesinde serbestlik sınırlarının sürekli genişletildiği bir döneme işaret eder. Sanat ortamında ‘disiplinlerarası’ kavramı da bu dönemde gündeme gelir. Doğası gereği farklı disiplinlerden beslenen ve deneysel bir sanat pratiğine işaret eden performans, pek çok sanatçıya yenilikçi bir alan açar.

Sahnede 90’lar sergisi, bu dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor. Performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinlikler ile bireysel üretimlerden kapsamlı bir seçki sunan sergi, muhtelif kaynaklardan toplanmış arşivlere dayanıyor. Sahnede 90’lar, dönemin performans temelli üretimlerinin kesişme noktalarının izini sürüyor ve beklenmedik bağlantılar kurarak ‘sahne’nin ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğini gösteriyor.”

Sergi, 15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında SALT’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ücretsiz ziyaret edilebilir.

SALT’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından, Emirhan Altuner (Tasarım ve Prodüksiyon) ve Gül İçel (Proje Asistanı) ile araştırmacı Mine Söyler iş birliğinde programlanan sergi ve paralelinde düzenlenecek etkinlikler için saltonline.org web sitesi ve SALT’ın sosyal medya hesapları (Instagram, Twitter, Facebook) takip edilebilir.