(AYDA Awards) Kazananları Ödüllerini Malezya’da Aldı!

Nippon Paint’in global ağında yer alan ülkelerdeki mimarlık öğrencilerinin katılımına açık olarak 14 yıldır düzenlediği Asian Young Designer Awards (AYDA) Ödül Töreni Malezya’da yapıldı. 16 ülkeden 27 finalistin yarıştığı AYDA Awards’ta bu yıl ilk kez yer alan Türkiye’den Şevval Simruy Baygül ve Berk Kesimoğlu, Nippon Paint Colour Award kazandı.

Nippon Paint’in 14 yıldır düzenlediği AYDA Awards’un 2021-2022 döneminin uluslararası ödül töreni Penang Malezya’da dünyanın en büyük üçüncü yatı White Rabbit’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin Nippon Paint’in global ağına katılımı sonrasında güçlü biçimde yer aldığı yarışmada Türkiye kazananları yarışmadan ödülle döndü. Mimarlık kategorisinde “eu-topos” projesiyle Şevval Simruy Baygül ve iç mimarlık kategorisinde “Streethouse” projesiyle Berk Kesimoğlu, Nippon Paint Colour Award’a layık görüldü.

AYDA Awards’un Türkiye’de geleceğin tasarımcılarını yaratmak konusundaki önemine değinen Nippon Paint Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ, AYDA Awards 2021 için Türkiye’de 50’den fazla üniversiteden 137 öğrencinin proje hazırladığını hatırlattı. Uludağ, “Empati için Tasarla temasında birbirinden değerli proje arasından İç Mimarlık kategorisinin birincisi İTÜ öğrencisi Berk Kesimoğlu ve Mimarlık kategorisinin birincisi ODTÜ öğrencisi Şevval Simruy Baygül, uluslararası finalde yarıştı ve güzel bir ödülle döndüler. Değerli iç mimarımız Sami Savatlı’nın da yer aldığı uluslararası jüriye projelerini anlattılar. Jüri üyeleri, endüstri danışmanları, meslektaşları ile tanışma ve etkileşim kurma fırsatına sahip oldular. Türkiye şampiyonlarımızı tebrik ediyorum. Yarışma süreci boyunca hep birlikte ortak heyecanı yaşadık. Arkadaşlarımızı sonuna kadar destekledik ve global yarışmaya hazırlanma süreçlerine de çeşitli mentörlük olanaklarımızla dahil olduk. Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla gerçekleştirilen bu organizasyon Türkiye’nin yetenekli tasarımcılarına uluslararası bir kariyerin kapılarını açıyor. Biz Nippon Paint olarak mimarların, iç mimarların, tasarımcıların ve tasarımı hayatının önemli bir yerinde tutan herkesin, hayallerindeki projelerini gerçekleştirme yolunda 140 yıllık deneyimimizle destekleyici güç ve kanatları altındaki rüzgar olmaya devam edeceğiz. Bu ilk deneyimden sonra AYDA Awards 2023 için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Berk Kesimoğlu ve Şevval Simruy Baygül

15. AYDA Awards’ın teması “YAKINSAMA: Sıfırlama Düğmesine Basmak” olarak açıklandı. Nippon Paint’in dünyasını yakından tanımanın genç tasarımcılar için uluslararası kariyer imkânı olduğuna dikkat çeken Arzu Uludağ, “(…) Hindistan/Delhi – Lotus Tapınağı, Singapur – Sporshub, Tayland/ Bangkok – Rama IX Bridge (9. Rama Köprüsü), Çin /Şangay’daki Tower China ve Dünya Expo Sergi ve Kongre Merkezi, Vietnam’daki Vinhomes Central Park gibi birbirinden özel yapılar Nippon Paint ile boyandı. ‘Özgün Tasarımların Destekleyici Gücü’ mottosuyla yola çıkan markamız mimarların, iç mimarların, tasarımcıların ve yaşam alanlarına özel bir dokunuş katmak isteyenlerin çözüm ortağı konumunda. Asia Young Design Awards da bu yaklaşım doğrultusunda hayata geçen büyük bir organizasyon” dedi.

AYDA Awards, 2008 yılından bu yana, mimarlar ve tasarımcılar için yaratıcı ve etki odaklı bir platform sağlamak amacıyla düzenleniyor. 16 ülke ve bölge, 1.200 eğitim kurumundan bugüne kadar 47 binden fazla başvuru alındı. Ödüle 2021/2022 döneminde, 15 coğrafi bölgeden 6.184 başvuru yapıldı ve 27 kişi uluslararası finale kaldı.

Finale kalan 27 kişi 22 ve 23 Haziran’da yapılan uluslararası jüri toplantılarında projelerini sundular. Vietnam’dan Nguyen Quang Duong “Chuon Chuon (Dragonfly)”, Tayland’dan Patcharakul Paesomwang “Pause In” projesiyle “Asia Young Designer of the Year” unvanı ile Harvard University Graduate School of Design’da 3 haftalık Design Discovery Programı‘na katılma fırsatı yakaladı.


AYDA Awards 2021/2022 Mimarlık Kategorisi Kazananları

  • Designers of the Year | Nguyen Quang Duong – Dragonfly (Vietnam)
  • Best Design Impact | Dihan Dhamika Inshan – Waste Upcycling Park and Wetland Awareness Center (Sri Lanka)
  • Best Sustainable Design | Aum Gohil – Apparatus of Amusement (Hindistan)
  • Nippon Paint Colour Award  | Şevval Simruy Baygül – eu-topos (Türkiye)

AYDA Awards 2021/2022 İç Mimarlık Kategorisi Kazananları

  • Designers of the Year | Patcharakul Paesomwang – Pause in (Tayland)
  • Best Design Impact | Chin Chien-Hao – Daily Dialogue Gallery (Tayvan)
  • Best Sustainable Design | Amirah Afiqah Binti Abdullah – BAKAU (Malezya)
  • Nippon Paint Colour Award | Berk Kesimoğlu – Streethouse (Türkiye)

Mansiyon Ödülü

  • Moira Kayla Ramiro – Marahuyo Design Camp (Filipinler)

Nippon Paint
Nippon Paint, 1881 yılında Tokyo’da kurulan Asya’nın en büyük boya markasıdır. Otomotiv boyaları, dekoratif boyalar, endüstriyel boyalar, deniz boyaları, yol çizgi boyaları, özel teknolojik boyalar, elektronik ve enerji alanında kullanılan boyalar gibi birçok farklı alanda çözüm üreten Nippon Paint, 4 kıtada faaliyet gösteriyor. 2019 yılında Filli Boya markasını da barındıran Betek Boya’yı bünyesine katan Nippon Paint Holding’in 24 ülke ve bölgede, toplam 25.000 çalışanı ve 150’den fazla şirketi bulunuyor.  Özgün tasarımların destekleyici gücü Nippon Paint ürünleri, 2020 yılından itibaren Türkiye’nin tasarımcılarıyla buluşuyor. Nippon Paint; 140 yıllık tecrübesini yansıtan teknolojik gücü, inovatif yaklaşımı ve insan odağı ile geliştirdiği özel boyalarla, yaşam alanlarına ve şehirlere değer katmaya devam ediyor.