“Bodrum Kentsel Tasarım ve Mimarlık Öğrencileri Yarışması” Ödül Töreni ve Sergi Açılışı Gerçekleşti!

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen “Bodrum Kentsel Tasarım ve Mimarlık Öğrencileri Yarışması”nın son aşamasında katılımcılar ve destekçiler düzenlenen ödül töreni ve proje sergisinde bir araya geldi.

Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirilen etkinlikte Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Örgütleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Devrim Yücel Besim, Örgütleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Suha Özkan, Mimar Serdar Anlağan, Mimar Ahmet Berk, Emekli Diplomat Yazar Şefik Onat, Etüt Proje Müdürü Mimar Özgür Şahin yer katıldı. Ayrıca Başkan Yardımcıları İlknur Ülküm Seferoğlu ile İbrahim Akbaş, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, yarışma seçici kurul ve danışma kurulu üyelerinden meslek insanları, Bodrum Kent Konseyi temsilcileri, üniversite öğrencileri ve basın mensupları da izleyiciler arasındaydı. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras açılış konuşmasında, “Daha yaşanabilir bir Bodrum’u tasarlama konusunda ortak aklı rehber edindik. Üniversite öğrencileriyle beraber, yaratıcı fikirlere ulaşma prensibiyle uygulamaya aldığımız ‘Bodrum’un Kalbine Dokunuş’ başlıklı öğrenci yarışması, bu anlayışımızın ve çabamızın sonucu oluşturulmuştur. Bu yarışmayla genç tasarımcıların yenilikçi, toplum yararı öncelikli, geleceğe yönelik görüşlerini paylaşmayı hedefledik. Deneysel, özgür düşünme ve üretme ortamı sunan yarışmamız, kentlerin geleceğinin düzenlenmesinde ve planlanmasında gençliğin nasıl söz sahibi olduğunu ortaya koymuştur. Yarışmayı düzenlerken hedeflediğimiz tek şey; Türkiye ve KKTC’de bulunan 128’i aşkın üniversitenin Mimarlık, Kentsel Tasarım, Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimarlık bölümlerinin dönem projesi olarak gündemlerine girmek ve Bodrum’un geleceği konusunda tasarım düşüncelerinin üretilmesini sağlamaktı” dedi.

İki Meydan Bir Cadde Kentsel Tasarım ve Mimarlık Öğrencileri Fikir Yarışması‘nda Yarışma Örgütleme ve Uygulama Başkanı Doç. Dr. Devrim Yücel Besim, tasarım yarışmalarının önemini ve özellikle kentsel tasarım alanında yapılan yarışmaların ortaya çıkış sebeplerini aktardığı konuşmasında yarışmanın oluşumunu, süreçlerini ve sonuçlarını aktardı:

“130’dan fazla gencin cesaret gösterdiği bu yarışmada 17 bireysel 57 grup katılımı gerçekleşmiştir. Çevrim içi gerçekleşen oylamalar 30 Ocak 2022 tarihinde tamamlanmış; 17 Seçici Kurul Üyesi tarafından değerlendirilmiş olan 74 proje içinden 18 proje eşdeğer ödüle layık görülmüştür. 2022 Mart ayında Bodrum Belediyesi tarafından kazananlara bilgilendirme yapılmış; Nisan ayının ilk haftasında ise hak etmiş oldukları 20 bin TL’lik para ödülleri kendilerine iletilmiştir” dedi.

Detaylı bilgi için https://bodrumyarisma.com/bodrum-yarisma-sonuclar.html yarışma adresi ziyaret edilebilir.