(Mixer)’de Yeni Sergi: “Arayış”

Mixer, 30 Temmuz Cumartesi gününe kadar Ayşenur Şentürk’ün “Arayış” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümünden mezun olan sanatçı, eğitiminin sınırlarının dışında kendi içinde arayışında olduğu dünyaları ve bu dünyaların varlıklarını bulmak için ilk solo sergisi ile adım atıyor.


“Arayış”
Sergi

Sanatçı: Ayşenur Şentürk
Tarih: 10 Haziran 2022 Cuma – 30 Temmuz 2022 Cumartesi
Yer: Mixer Proje Odası, Beyoğlu / İstanbul


“Arayış” sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Öğrencilik yıllarından sonra kendi artistik dilinin, estetiğinin ve ifadesinin özgürlüğünün peşinden sezgileriyle ilerlemeyi seçen sanatçı, bu doğrultuda yön bulan çizgilerin, şekillerin ve renklerin izinden kendi iç yolculuğunda kendisine eşlik eden çalışmalarını Arayış sergisi ile izleyiciyle paylaşıyor.

Her ne kadar eski ustaların eserlerinden oldukça beslenmiş olsa da Ayşenur Şentürk’ü bu ustaların pratiklerinden ayıran en büyük özelliği dünyada var olan ya da hayal edilmiş olan mitlerin ve dini tasriflerin alışagelmiş imgelemleriyle; temsiliyetinin ötesinde kendi içindeki kıtalarda ve bilinmeyen topraklarda geçen kişisel Odysseia’sının izlerini seyircisiyle buluşturuyor olması.

Şentürk’ün etkilendiği sanatçılardan biri olan John William Waterhouse’un meşhur Odisseus ve Sirenler tablosuna baktığımızda, Homer’in destanından bir sahneyi fiziksel dünyada var olan alışagelmiş teslimiyetler ve anlatılar üzerinden, özgün estetik diliyle bir tablo yarattığını görürüz. Ayşenur Şentürk’ün resimlerine baktığımızda tanık olduğumuz sahneler ve peyzajlar Şentürk’ün kendi iç varlığının dehlizlerindeki yolculuğuna çıkmış başka bir destansı dünyadan manzaralarla doludur. Sanatçının eserlerinde doğada var olan ve dünyadaki varlığıyla bize tanıdık gelen canlılar ve manzaralar yer alsa da asıl karşılaştığımız sanatçının iç yolculuğudur. Bakir bir harmoniyle ortaya koyduğu tablolarında ruhuna dokunan iç arayışlarını izleyicinin deneyimine sunar.”

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.