Hacer Bozkurt’un İlk Kişisel Sergisi “Layers of Time / Zamanın Katmanları” 10 Haziran’dan itibaren Utopia Stadt’ta!

Mimar ve mimari fotoğrafçı olan Hacer Bozkurt’un ilk kişisel sergisi olan “Layers of Time / Zamanın Katmanları”, 10-26 Haziran 2022 tarihleri arasında, Almanya’nın Wuppertal kentinde yer alan Utopia Stadt’ta ziyaret edilebilecek.


“Layers of Time / Zamanın Katmanları”
Fotoğraf Sergisi

Sanatçı: Hacer Bozkurt’
Tarih: 10-26 Haziran 2022
Yer: Utopia Stadt, Wuppertal / Almanya


Sergi kapsamında Türkiye’nin önemli kültürel değerlerinden olan Şanlıurfa’nın Örencik Köyü Yakınlarında yer alan Göbeklitepe ve Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Makrevis Köyü (Konaklar Mahallesi) mahallesine odaklanılıyor. 

Serginin Tanıtım Metninden:

“Birçok anlamda tarihin sıfır noktası olarak anılan Göbeklitepe tarih öncesi insanının, inanç dünyasını yansıtan tapınaklardan oluşmaktadır. 1200 bin yıl Şanlıurfa’nın sarı tepelerinin altında gizlenmiş bekleyen bu mimari yapılar, alanın yeniden keşfi ile tekrar ortaya çıktı. Alanın ziyarete açılması ile duran zaman tekrar akmaya başladı ve ziyaretçilerle birlikte yeniden yaşamaya başladı.

Göbeklitepe kazı alanı her ne kadar tepelerin içinde gizli saklı ve onların renkleri ile iç içe geçmiş durumda olsa da, yapılan yeni mimari müdahale bu atmosferik etkiyi güçlendirdiği gözlenmiştir. Uzay gemisine benzeyen biçimleri ile tepelerin üzerinde yükselen koruma saçakları, ziyaretçileri, altında gizlice bekleyen tapınakları görmek için davet etmektedir. Saçakların altında uzanan kalıntıların eskiliği ile üzerindeki saçakların yeniliğinin oluşturduğu bu tezatlık güneşin batışı ile ortadan kaybolmakta ve saçakların uzay gemisini andıran bu biçimleri, ertesi gün doğana dek tepelerle bir olmaktadır.  

Göbeklitepe’ nin sarı topoğrafyasının aksine Makrevis konakları yemyeşil ormanların içinde yer almaktadır. Makrevis konakları, inşası sırasında seçilen doğal malzemeleri sayesinde tıpkı içinde yaşayan sakinleri gibi, nefes alan ve onlarla birlikte yaşayan organizmalara dönüşmektedir. Başında bulutlar eksik olmayan bu konaklar, zaman zaman görünmez hale gelirken zaman zaman da parıldayan güneşle vadiyi izlemeye devam etmektedir. 1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan bu konakların tüm bu değişken iklimsel durumlara rağmen ayakta duruşu, belki de nefes alan malzeme seçimine ve içinde yaşayanları ile bir oluşuna bağlıdır. Mimari tasarımında topoğrafyanın ve bölge halkının kültürünün çok etkili olduğu konaklar genellikle birbirlerinden uzak inşa edilmiştir. Bölgenin engebeli bir topoğrafyaya sahip oluşu  ve konaklara sadece patikalarla ulaşabilme durumu, bu uzaklığı mecbur kılmaktadır. Bir yandan bu uzaklık ve bölgenin sert iklimi, konaklarda yer alan misafir odalarının büyüklüğünü açıklamakta ve konakların yemyeşil ormanın içinde sessiz sedasız gizleniyor oluşu, zaman kavramını yitirmemize sebep olurken; günün farklı zamanlarında öten farklı kuş sesleri ve konaktan çıkan seslerle yeni bir zaman kavramı doğmaya başlamaktadır.

Göbeklitepe ve Konaklar Mahallesi her ne kadar birbirinden çok farklı topoğrafyaya ve kullanma biçimine sahip olsalar da yerle ve sakinleri ile kurdukları ilişki noktasında bir araya gelmeye başlamıştırlar.”

Solar Decathlon Avrupa yarışmasının katılımcılarından Team Deeply High daveti ile gerçekleşecek olan mimari fotoğraf sergisi, yarışmanın kültür günlerinde ziyarete açık olacak.


Hacer Bozkurt
1989’da Sakarya’da doğdu. Mimarlık eğitimini 2013 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, kariyerine mimar olarak başlamıştır. Bir süre çeşitli mimari ofislerde çalıştıktan sonra, eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programında devam etmiştir. Yüksek Lisans eğitiminde mimari fotoğraf çalışmalarına odaklanmış ve Saitali Köknar danışmanlığında “Mimari Fotoğraf Türlerinin Değerlendirilmesi için Melez Bir Yöntem Önerisi” başlıklı tezini yazmıştır. Tez süreci ile birlikte mimari fotoğraf üzerine düşünmeye ve çalışmaya baslayan Hacer Bozkurt, mimari fotoğraf çalışmalarına stüdyo hcrbzkrt mimari fotoğrafta devam etmektedir. Aynı zamanda, çeşitli üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak, mimari tasarım stüdyolarında ve mimari fotoğraf derslerinde görev almaktadır.

Bozkurt’un katıldığı grup sergileri arasında, Memorable Portraits (Qlick Galeri, Amsterdam, 2019), Minimalism (World Hall Galeri, Barselona, 2020), Photographer of the Year (Espaçons Espelho  D’agua, Lizbon, 2020) yer almaktadır. | www.hacerbozkurt.com


**Sergide yer alan Makrevis Konakları’nın fotoğrafları, 2021 yılında Salt araştırma fonları desteği alan ve Hacer Bozkurt’un Ilgın Yeşim Eldeş ile yürüttüğü “Hemşinlilerin Rusya İmparatorluğu’na Göçü Sonrasında, 20. yüzyılda Köyün Yeniden inşası; Makrevis Köyü (Konaklar Mahallesi) Örneği” başlıklı proje kapsamında üretilmiştir.