(ALİKEV) Genç Sanatçı Fonu 2022 BAŞVURULARI Başladı!

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) genç sanatçıların proje fikirlerini ve hayallerini desteklemek için hayata geçirdiği Genç Sanatçı Fonu’nun bu yılki teması “Iskalamak” olarak belirlendi. Son başvuru tarihi 24 Haziran Cuma günü olan fon kapsamında fikirlerini sanat eserine dönüştürmekte finansal desteğe ihtiyaç duyan sanatçıların projelerine toplamda 200 bin TL’lik destek verilecek.


Genç Sanatçı Fonu – 2022

Jüri Üyeleri: Asuman Bayrak, Batuhan Keskiner, Haydar Akdağ, Irmak Karasu, Nazlı Pektaş, Semih Çelenk, Sevinç Erbulak
Son Başvuru Tarihi:
24 Haziran 2022 Cuma
Başvuru Yeri: Çevrim İçi


Geçmiş dönemden farklı olarak “yeni medya sanat üretimleri”nin de destekleneceği fon kapsamında, fikirlerini sanat eserine dönüştürme anlamında finansal desteğe ihtiyaç duyan genç sanatçıların projelerine destek verilecek. Fondan yararlanmaya hak kazanan genç sanatçılar, alanında uzman sanatçı ve akademisyenlerle yapılacak atölyelere de katılabilecek.

Genç Sanatçı Fonu jüri üyeleri arasında; Asuman Bayrak, Batuhan Keskiner, Haydar Akdağ, Irmak Karasu, Nazlı Pektaş, Semih Çelenk ve Sevinç Erbulak yer alacak. Her sanatçının dilediği kadar eserle başvurabileceği fonda, aynı sanatçıya ait birden çok başvuru olması durumunda yalnızca bir eser desteklenecek.

Son başvuru tarihinin 24 Haziran 2022 olduğu fona, tüm illerden 18 yaşından gün almış ve 30 yaşını geçmeyen kişiler katılabilecek. 2022 yılının toplam bütçesi 200 bin TL olan Genç Sanatçı Fonu’nda, her yararlanıcı 20 bin TL kadar destek talep edebilecek.

Bu yılki tema özelinde Yusuf Atılgan’ın “Yoksa her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?” dediği ile Tezer Özlü’nün “Hayatı ıskalamak istiyorum, herhangi bir ucundan tutmak değil. İnsanın kendine yararı yokken başkalarına nasıl olsun?” sorusu arasındaki yelpazeyi inceleyeceklerini belirten ALİKEV “Kimseyi büyüyen zaman ihtiyacına karşılık daha üretken ve hızlı olmaya davet etmeyeceğiz. Yaşamak isterken en çok kendini ıskalayan öznelerin hikâyesini keşfetmeye çağırıyoruz. Hep birlikte geçmişe bakmaya, bugünü anlamaya ve geleceği kurmaya çalışırken ıskalananları kimin belirlediğini ifşa etmek istiyoruz. Düşlerimizi, dinlediğimiz ya da yaşadığımız hikayeleri sanat aracılığıyla dönüştürerek ‘ıskalamak’ kavramının çağrıştırdıklarını irdeleyeceğiz” dedi.

Genç Sanatçı Fonu Programı‘nın başvuru koşullarına “Genç Sanatçı Fonu Rehberi” dokümanından ulaşılabilir. Ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.