(Yapı Kredi Kültür Sanat) Mayıs Ayı Etkinlikleri…

Füsun Onur: Evvel Zaman İçinde

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Mayıs ayı etkinliklerinde 16 Mayıs Pazartesi günü, sanatçı Füsun Onur’un Venedik Bienali Türkiye Pavyonu Sergisi’ne eşlik eden “Füsun Onur: Evvel Zaman İçinde” kitabı konuşulacak. 18 Mayıs Çarşamba günü ise “Bir Arşivci Olarak Sanatçı” etkinliği düzenlenerek Hristoff ailesinin yaşamı ve tecrübeleri üzerinden miras, bağlılık ve arşiv kavramları tartışılacak.


“Füsun Onur: Evvel Zaman İçinde”

Moderatör: Fisun Yalçınkaya
Konuşmacılar: Bige Örer, Nilüfer Şaşmazer
Tarih: 16 Mayıs 2022 Pazartesi
Saat: 18.30
Yer: YKKS Loca


Füsun Onur’un bu yıl Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’ndaki sergisine eşlik eden, aynı zamanda sanatçının en kapsamlı monografisi olan “Füsun Onur: Evvel Zaman” İçinde kitabının Türkçe basımı İKSV ve Yapı Kredi Yayınları ortaklığında yayınlandı.

16 Mayıs Pazartesi günü Loca’da yapılacak etkinlikte kitabın eş editörleri Bige Örer ve Nilüfer Şaşmazer, YKY’nin Sanat Dünyamız dergisi editörü Fisun Yalçınkaya’nın moderatörlüğünde bir araya gelerek kitabın ortaya çıkış süreci konuşulacak.


Peter Hristoff ile Söyleşi:
“Bir Arşivci Olarak Sanatçı”

Moderatör: Kültigin Kağan Akbulut
Konuşmacılar: Peter Hristoff, Elif Erdoğan, Yeşim Demir
Tarih: 18 Mayıs 2022 Çarşamba
Saat: 19.00
Yer: YKKS Loca + YouTube


18 Mayıs Çarşamba günü yapılacak etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında İstanbul’a yerleşmiş ve üç kuşak sanatçı yetiştirmiş bir ailenin yaşamı ve tecrübeleri üzerinden miras, bağlılık ve arşiv kavramları tartışılacak. Tartışmanın çıkış noktası, Yapı Kredi Kültür Sanat‘ta süren “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” sergisi.

Üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden yola çıkan sergi, bir ailenin olduğu kadar bir şehrin de tarihine ışık tutuyor. Ailenin üçüncü kuşak sanatçısı ve aynı zamanda serginin küratörlerinden Peter Hristoff, Loca’ya konuk olarak aile arşivinin hikâyesini ve sergiyi anlatarak, moderatör Kültigin Kağan Akbulut‘un ve izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Serginin eş küratörleri Elif Erdoğan ve Yeşim Demir de serginin oluşum sürecinden söz edecekler.

Türkçe yapılacak olan etkinlik, aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından eşzamanlı paylaşılacak.