Jannis Kounellis’in “Topkapı” İsimli Eseri (Contemporary Istanbul) Bloom’da!

Jannis Kounellis, Topkapı

Sanatın farklı disiplinlerinde uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, bu yıl Tersane İstanbul’da, 10-11 Mayıs Ön İzleme, 12-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Contemporary Istanbul (CI) Bloom’da sanatçı Jannis Kounellis’in Topkapı İsimli eserini sanatseverlerle buluşturuyor.


Contemporary Istanbul (CI) Bloom: “Topkapı”
Sergi

Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Sanatçı: Jannis Kounellis
Ön İzleme: 10 Mayıs 2022 Salı – 11 Mayıs 2022 Çarşamba
Genel Ziyaretçi:
12 Mayıs 2022 Perşembe – 15 Mayıs 2022 Pazar
Yer: Tersane İstanbul, Beyoğlu / İstanbul


Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman sanatçı ve eser ile ilgili değerlendirmesinde şöyle diyor:

Jannis Kounellis 20. Yüzyıl’ın en önemli sanatçılarından biri. Günümüzün sanatını doğuran ana akımlardan biri olan Arte Povera’nın kurucularından. Fakat Kounellis’i o akım içinde de devrimci, yenilikçi, öncü bir sanatçı olarak görmek gerekir. 1969’da 12 canlı atı bir galeri mekanına yerleştirerek gerçekleştirdiği işle çığırlar açmıştı. Ondan sonra da Kounellis daima politik, insanlık durumlarını ele alan, en üst düzeydeki soyutlamalarında bile gerçekliğe çok yüksek bir duyarlılıkla yaklaşan ve daima lirik, şiirsel işleriyle 20. Yüzyıl sanatının önde gelen adı oldu.

Kounellis, İstanbul’a her zaman ilgi duydu. Bu kentin tarihleri, coğrafyaları ve kültürleri birleştiren dokusu onu daima heyecanlandırdı. Daima malzemeleri, dokuları, nesneleri kendilerine ait gerçekliklerle ve dönüştürerek, soyutlayarak elde ettiği ötedeki anlamlarıyla kavrayan Kounellis bu kenti de nesneleri, malzemeleri, dokuları kullanarak duymaya çalıştı.

Topkapı İstanbul’un tarihine, onun ve toplumsal ve siyasal geçmişine bir gönderme ve anıştırma. Daima mekânın kendi politik ve bellek gerçekliğini gözeten birisi olarak Kounellis’in iç mekanı dışlaştıran ve dış mekânı içe alan kafeslerden hareket ediyordu Topkapı’yı yaparken. Fakat bu olguları hiç bilmesek, hiç tanımasak da bu yapıtın bir yandan kunt ve kapalı, bir yandan önce kendi içine sonra dışına doğru açılan katmanlı yapısı bize iç içe geçmiş uzamları, ikili söylemleri, dinamik geçişleri düşündürüyor. Ayrıca unutmamak gerekir ki, mekân varsa zaman da varsa.

Şimdi bu yapıtı Topkapı Sarayının kendisiyle bakıştırıyoruz. Bu bir simetri midir? Kuşkusuz öyle ama Kounellis’in yapıtının çok katlı, parabolik yapısı belli asimetrileri de üretiyor. Yapıt Topkapı Sarayı’na yaklaştığı ölçüde bu bakışımla ondan uzaklaşıyor da.

Kounellis, Topkapı’yla birlikte akla hemen gelebilecek Oryantalist yaklaşımın çok ötesine geçiyor. Oryantalistlerin eril bakışla ve muhayyel mekanlarla ördüğü Doğu imgesi karşısına Kounellis dişil bir dili, anlatımı ve yapıtın kendi tokluğundan kaynaklanan somut gerçekliği çıkarıyor. Topkapı’nın Topkapı Sarayı karşısında zamana, mekâna, izleyiciye hatta kendisine direnebilmesinin ana nedeni bu…”

CI Bloom hakkında daha fazla bilgi almak için web sayfası ziyaret edilebilir.


Akbank Sanat
29 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır. “Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Jannis Kounellis
Jannis Kounellis, Yunan-İtalyan çağdaş eserler üreten sanatçı. Resim ve heykeli harmanladığı eserleriyle bilinir. İlk çalışmalarına 1956’da Roma’da başlamıştır. 1960’lı yıllarda Arte Povera Sanat Akımı öncülerinden oldu. Roma, Londra, New York, Atina, Herning ve Berlin gibi şehirlerde çalışmalarını sürdürüp sergiler düzenledi. Kendisi 23 Mart 1936’da Piraeus’da doğan sanatçı Jannis Kounellis; 16 Şubat 2017’de Roma’da 80 yaşında vefat etmiştir.