(Borusan Contemporary)’de Yeni Sergi: “Chronostasis”

Fotoğraf Özge Balkan

Borusan Contemporary, yeni sergisi “Chronostasis” ile sanatseverleri Anadolu’nun antik kentlerinin zengin tarihini yeniden keşfetmeye çağırıyor. Hans Irrek küratörlüğünde, Almanyalı sanatçı Axel Hütte’nin eserlerinin yer alacağı sergi, 30 Nisan Cumartesi gününden itibaren hafta sonları ziyarete açık olacak.


“Chronostasis”
Sergi

Küratör: Hans Irrek
Sanatçı: Axel Hütte
Tarih: 30 Nisan 2022 Cumartesi – 28 Ağustos 2022 Pazar
Yer: Borusan Contemporary, Perili Köşk, Sarıyer / İstanbul


“Chronostasis”, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun toplumsal alana katkı sağlayacak sipariş eserlerle büyümeyi sürdürme stratejisi kapsamında, uluslararası fotoğraf sanatçılarına verilen sipariş eser projelerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin doğal ve kültürel değerlerini odağına alan eser siparişleri, Türkiye coğrafyasının kültürel değerlerinin uluslararası görünürlüğünü artırmayı amaçlıyor.

Sanatçı, proje kapsamında, 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretleriyle Efes, Milet, Perge, Sagalassos, Hierapolis ve Afrodisias’ın da aralarında bulunduğu on dört antik kenti kapsayan rotada planlanan çekim dizisini tamamladı. Projeye sanatçının inisiyatifiyle dâhil olan Didim ve Milet gibi farklı yerleşimler ile birlikte proje görkemli bir “Asya Minör Antik Kentleri” projesine dönüştü.

Sergideki eserler Axel Hütte’nin fotoğraf anlayışının çeşitli unsurlarını birbirine bağlayarak bir diyalog kurmayı amaçlıyor. Sanatçı, sergide yer alan fotoğraflarında eski Anadolu uygarlıklarındaki kültürel yaşama dair yeni ip uçları veriyor. “Chronostasis” ile Hütte, yorumladığı tüm mekânları tarihin gölgesinden çıkarıp günümüze ulaştırarak görsel bir canlılığa kavuşturuyor; zamanı artistik bir öğe olarak pratiğine dâhil ediyor.

Yeni koleksiyon sergileri “Chronostasis” ile sanatseverlerle yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren, “Borusan Contemporary olarak günümüz sanatının en güçlü örneklerini sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin kültür mirasının günümüz bakış açısıyla belgelenmesi misyonuyla, çağdaş fotoğraf sanatının önemli isimlerine verilen sipariş projelerin üçüncüsü olan Chronostasis, küratörlüğünü Hans Irrek’in üstlendiği, Axel Hütte’nin on dört antik kenti kapsayan rotasındaki Asya Minör yolculuğu ile antik dünyayı tarihin gölgesinden çıkarıp günümüze ulaştırıyor. Hütte’nin vizöründen, antik dünyanın kültürel yaşamına dair yeni ip uçları veren Chronostasis, 28 Ağustos kadar Perili Köşk’te deneyimlenebilecek” dedi.

Sergi ile ilgili düşüncelerini paylaşan Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ise “Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıl ara vermek zorunda kaldığımız Borusan Contemporary’deki sergilerimize koleksiyon sanatçımız Axel Hütte’nin kişisel sergisi Chronostasis ile devam etmekten, izleyicilerimizle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, bünyesine dahil ettiği eserlerle hem günümüz sanatını hem de ülkemizin doğal ve kültürel değerlerini tanıtmak için düzenlediği sergilerle pek çok sanatçıya ev sahipliği yaptı. Bu defa, fotoğraf sanatçısı Axel Hütte’nin özel projesiyle Perili Köşk’teyiz. Hütte’nin Ege ve Akdeniz coğrafyasındaki antik kentleri yorumladığı ve belgelediği, küratörlüğünü Hans Irrek’in üstlendiği Chronostasis, sanatçının önceki dönem fotoğraflarını da kapsıyor. Perili Köşk’teki bu özel sergimize gelen tüm konuklarımıza, sanatçılarımıza hoş geldiniz diyor, izleyicilerimiz için keyifli bir deneyim diliyorum” dedi.

Küratör Hans Irrek sergiye ismini veren chronostasis kavramıyla ilgili şunları söylüyor:

“Chronostasis bir çeşit anlık yanılsamadır ve bu esnada yeni bir uyaranın beyinde yarattığı ilk izlenim süresi, olduğundan uzunmuş gibi görünür. Bu sergi de zamanla ilgili algı dönüşümlerinden yola çıkarak hazırlandı. Axel Hütte’nin anlayışına göre fotoğraf, bir yanda bakışın dondurulduğu, sükûnete kavuştuğu bir anı yansıtırken öte yanda izleyenin düş gücünü harekete geçiren bir kıvılcımdır. Hütte için fotoğraf, anın özü anlamına gelir.” Sanatçı Axel Hütte ise Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine hazırladığı proje hakkında şunları ifade ediyor: “Bir fotoğraf projesi, gerçekliği imgelerin şiirsel görünüşlerine dönüştürmek için yeni bir yol bulmak dışında özel bir amaç taşımayan bir yaklaşımla başlar. Manzaranın zamansız olduğunu düşünmek yanlıştır. Yalnızca çeşitli estetik stratejilerle zamansızlık illüzyonu yaratılabilir. Fotoğraflarımda insanlara yer vermekten kaçınırım ve bunun yanında görüş alanının kesilmiş olması da oluşturduğum görüntünün kurgulandığına işaret eder.”

“Chronostasis” Sergi Kitabı

Borusan Contemporary, sergi paralelinde özel bir yayına da imza atıyor. Axel Hütte’nin projesinin yanı sıra sanatçının Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda bulunan ve sergi için özel olarak getirilen diğer eserlerine de yer veren sınırlı edisyondaki fotoğraf kitabında Hütte’nin fotoğraflarına Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren’in ve sergi küratörü Hans Irrek’in makaleleri eşlik ediyor.

Perili Köşk Tuvale Dönüşüyor

Yeni medya sanatçısı Phillip Frank’in Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun siparişi üzerine ürettiği “Miselyum Ağı” isimli projeksiyon yerleştirmesi 30 Nisan itibarıyla Perili Köşk’ün dış cephesinde izlenebilecek. Eser, ne bitki ne de hayvan olarak nitelenebilen mantarların gezegenin ekosistemi üzerindeki etkisine odaklanıyor. Toprak, bitki örtüsü ve ağaçlar arasındaki canlı iletişimin kilit öğesi olan mantarların gerçekleştirdiği su ve mineral aktarımı, Perili Köşk’ün dış cephesinde titreşen desenlere ve senkronize dalgalara dönüşüyor.

Borusan Contemporary yalnızca hafta sonları 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Ayrıca, 11.00-13.00-15:00-17.00’de düzenlenen ücretsiz rehberli sergi turları için info@borusancontemporary.com adresi üzerinden rezervasyon yapılabilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.

Hütte’nin fotoğrafladığı antik kentlerin tarihçesi ve sanatçının çalışmaları üzerine hazırlanmış kapsamlı sergi kitabı, ArtStore’dan temin edinebilir.


Borusan Contemporary 
Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimlerini ve sanat yazarlığını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumudur.

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla yeni medya sanatına odaklanmasıdır.