(Akbank Sanat) Felsefe Seminerleri Dizisi: “Dijital Teknolojiler ve Düşünme: Bernard Stiegler’in Teknoloji Felsefesi”

Akbank Sanat, akademisyen konuşmacıların katılımıyla düzenlediği “Felsefe Seminerleri”ne Mayıs ayında “Dijital Teknolojiler ve Düşünme: Bernard Stiegler’in Teknoloji Felsefesi” başlıklı semineri ile devam ediyor. Emre Şan’ın konuşmacı olarak yer alacağı seminer, 12 Mayıs Perşembe günü Akbank Sanat YouTube kanalından ücretsiz izlenebilecek.


Felsefe Seminerleri: “Dijital Teknolojiler ve Düşünme: Bernard Stiegler’in Teknoloji Felsefesi”

Konuşmacı: Emre Şan
Tarih: 12 Mayıs 2022 Perşembe
Mecra: Çevrim içi, YouTube


Seminerin içeriğine ilişkin olarak Emre Şan şunları söylüyor:

“Dijital teknolojiler geçmişteki teknolojik gelişmelerden farklı olarak nesnelerle, başkalarıyla ve kurumlarla kurduğumuz pratik ilişkileri ve kendi kendimizle kurduğumuz zihinsel ilişkiyi dönüştürür. Bu bağlamda öncelikle Günther Anders’in üçüncü endüstri devrimi çağında teknolojinin tarihin öznesi haline gelmesi argümanını ele alacağız. Ardından Bernard Stiegler’in Kant’ın saf aklın eleştirisine referansla, teknolojik, çağdaş ve artık saf olmayan aklın eleştirisi ismini verdiği, 21. yüzyılda dijital teknolojilerin ve yeni endüstri modellerinin şekillendirdiği düşünme biçiminin krizi fikrini yorumlayacağız.”

Ayrıntılı bilgi için: www.akbanksanat.com


Emre Şan 
Emre Şan lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi’nde, yüksek lisans ve doktorasını Paris 1 Panthéon Sorbonne’da tamamladı. Doktorasından sonra Ecole Normale Supérieur’de post-doktora araştırmaları yapan Emre Şan’ın çağdaş fenomenoloji üzerine yazdığı kitabı Renaud Barbaras’ın önsözü ve Institut Universitaire de France ödülüyle yayınlanmıştır (Paris, Mimesis, 2012).

Ulusal ve uluslararası dergilerde ve kitap dizilerinde Türkçe, Fransızca, İngilizce ve İspanyolca makaleleri çıkan yazar, topluluk, teknoloji felsefesi ve imaj teorisi üzerine çalışmaktadır. UCLouvain tarafından iki yılda bir verilen Prix Mercier felsefe ödülüne layık görülen Emre Şan, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapmaktadır.

Akbank Sanat
29 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır.
“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.