“Nakagin Kapsül Kulesi”nin Yıkımına Başlandı…

Copyright 2015 Kisho Kurokawa architect & associates

Kishō Kurokawa tarafından tasarlanan ve 1972 yılında tamamlanan Nakagin Kapsül Kulesi’nin yıkımı 12 Nisan’da başladı. Tokyo’nun ikonik yapılarından olan ve Metabolizm akımının öncüleri arasında yer alan kulenin yıkım tartışmaları 2007 yılından beri sürüyordu.

Sürdürülebilir mimarinin prototipi olarak metabolizma, müdahale edilebilirlik ve geri dönüştürülebilirlik temalarıyla şekillenen kule, 1996’dan beri Docomomo Uluslararası Komitesi tarafından Dünya Mirası için final listesine de alınmıştı. Kulenin yenilenmesi ve yapıda biriken asbestin kaldırılması için gereken bütçe Covid-19 salgınıyla beraber karşılanamaz hale gelince, kulenin yıkımı kesinleşti. Kapsül sahiplerinden bazıları ise bireysel birimleri yenilemek ve yeniden kullanmak için fon toplamaya odaklandı.

Kisho Kurokawa Architect and Associates, kulenin dijital alanda korunması için gayrimenkul kitle fonlaması hizmeti LAETOLI Co., Ltd. ile anlaştı. İki şirket iş birliği yaparak Kisho Kurokawa‘nın kavram ve felsefesini yansıtan en ideal yöntemle dijital alanda korunmasını sağlamak için çalışacak. Kulenin yıkım sürecinin 2022 yılının sonuna kadar sürmesi bekleniyor. 

Nakagin Kapsül Kulesi, Betonart‘ın 41. sayısında Burak Altınışık‘ın kaleme aldığı “Mutant Mimari” yazısında sinema ve mimarlık ekseninde değerlendirilmişti. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yapı hakkında detaylı bilgi almak ve yıkım sürecini takip etmek için: https://www.kisho.co.jp/index.html


Haber: Aslı Erdem
Kaynaklar: Kisho Kurokawa Architect and Associates | https://www.kisho.co.jp/index.html
CNN |  https://edition.cnn.com/style/article/japan-nakagin-capsule-tower-being-demolished-intl-hnk/index.html