(Performistanbul) “Seçkiler: performistanbul.data/izle” ile SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri’nde!

Ebru Sargın L., Hoşçakal-Merhaba, 2016, Fotoğraf Gülbin Eriş

SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri kapsamında Performistanbul, 14 Mayıs Cumartesi gününe kadar “Seçkiler: performistanbul.data/izle” adlı sergiyle yer alıyor. Sergi, bugüne kadar çeşitli medyumlar ve teknikler aracılığı ile kayıt altına alınan performanslardan bir seçkiyi izleyicilere sunuyor.


“Seçkiler: performistanbul.data/izle”
Sergi

Tarih: 15 Nisan 2022 Cuma -14 Mayıs 2022 Cumartesi
Saat: 11.00 – 18.00
Yer: Performistanbul, Beyoğlu / İstanbul


Performans sanatının belgeleme türlerini ve bu türler arasındaki ilişkiyi inceleyen “Seçkiler: performistanbul.data/izle” isimli sergi, canlı performansların kurgulu, kurgusuz video kayıtlarına ve seyircisiz olarak sadece kamera için gerçekleştirilen performans videolarına odaklanarak üç ana başlık altında yer alıyor.

“Kamera İçin Performans” başlığında Dila Yumurtacı Ouroboros (2020), Leman Sevda DarıcıoğluMerhaba ben Leman, Türkiye’den bir kadın sanatçıyım (2017) ve Selin Kocagöncü Gülümse (2017); “Performans Dokümantasyonu” başlığında AslieMk – Beton (2016), Batu Bozoğlu Döngü (2017) ve Ekin Bernay – Annem ile Ben (2016); “Performans Videosu” başlığında ise Ebru Sargın L. – Hoşçakal – Merhaba (2016), İ. Ata Doğruel – Tevâzu (2018), Gülhatun Yıldırım – Yıkımın Büyüsü (2019) ve Özlem Ünlü – Tape (2018) videoları bulunuyor.

Seçilen performanslara ait fiziksel kalıntılar da gösterimlerle eş zamanlı olarak Performistanbul’un canlı sanat koleksiyon seçkileri katında ziyaretçilere sunuluyor. Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı (PCSAA) ziyaret edilerek arşivde bulunan, Londra merkezli Canlı Sanat Kütüphanesi LADA’dan transfer edilen 100’ün üzerinde performans dokümantasyon videosu görüntülenebilir.

Ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.