(O’Art) “Hazne / Chamber” Sergisi ile SENKRONDA!

Özge Topçu, Hazne / Chamber, 2022

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, video sanatını mercek altına alan eş zamanlı sergi etkinliği SENKRON’da sanatçı Özge Topçu’nun “Hazne / Chamber” isimli mekâna özgü yerleştirmesi ile yer alıyor. Begüm Güney küratörlüğünde tarihi bir su sarnıcında uygulanan dijital yerleştirme, 30 Nisan Cumartesi gününe kadar Odeabank web sitesi üzerinden sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


“Hazne / Chamber”
Sergi

Küratör: Begüm Güney
Sanatçı: Özge Topçu
Tarih: 15 Nisan 2022 Cuma – 30 Nisan 2022 Cumartesi
Mecra: Çevrim içi


Sanatçı Özge Topçu’nun “Hazne” isimli eseri suyun hafızasından ilham alan bir çalışma. İstanbul’ da yer alan kutsal bir mekânın temelinde, mekânın mimari planının bir uzantısı olarak derine inen, suyun toplandığı ve dağıtıldığı bir sarnıç alanında gerçek fotoğraf çekimleriyle bir heykeli birleştiriyor. Hazne, kelime kökeninin de verdiği ilhamla, suyun hafızasını bir hazine olarak kabul ediyor. Yapıt, sanatçının önceki işlerinde sıklıkla yer alan, üst boyutlu geometrik formların ve bu formların iz düşümlerinin görsellerini mimariyle etkileşime geçirmesinin yanında bu sefer daha mikro bir elementin, suyun ve su moleküllerinin ses frekanslarıyla oluşturdukları cymatic motiflerini de hacimlendirerek yüksek boyut geometrisindeki heykellere dönüştürüyor.

Su molekülünün üçgen yapısının kapalı bir form oluşturmasıyla oluşan 20 yüzlü (ikozahedron) yapısı ve bu yapının izdüşümleri ile farklı açıdan görünen halleriyle mekânla ve seyircinin deneyimiyle etkileşime geçen sanal bir yerleştirme gerçekleştiriliyor. Ikozahedron (20 Yüzlü) aynı zamanda Platon katılarında, suyun sembolü olarak kabul ediliyor. Ses tasarımında, sudan ilham alınarak melodi oluşturan el yapımı çanlar ile mekândan kaydedilen organik sesler kombine ediliyor. Eserin ses tasarımı, Omni Ferah Feza tarafından gerçekleştiriliyor.

İngiltere’nin ikinci büyük sanat ödülü olan The MAC International Art Priz’a da aday gösterilen Özge Topçu; “Yapıtın kendisi Platon katılarında ‘su’yu temsil eden ‘ikozahedron’ geometrik formu üzerine gelişti. Ikosahedronun farklı geometrilerdeki versiyonlarını kullanarak algılarımızın kısıtlılığı üzerine ve görünenin arkasındaki bilgilerle ilgilenen bir heykel. Ses frekanslarının suda yarattıkları cymatic ile birleşiyor ve heykelleştiriyor” diye sergi ile ilgili düşüncelerini aktardı.

Küratör Begüm Güney ise sergiye dair şunları söyledi:

“Dijital alanda kurulan etkileşimin dönüşümü ve sınırlarının araştırılması çağdaş sanatta mekân-sanat yapıtı-izleyici ilişkisinin yeni araştırma alanıdır. VR Sanal gerçeklik gözlükleri harekete bağlı-performatif algı anlamına gelen kinestetik duyumsamayı dijital sanatın deneyimine ekleyen ‘yeni’teknolojiler sanatın sezgisel, deneyime dayalı pratiğinin sınırlarını genişletiyor. Mekân deneyimi ve mekân algısını, mimarinin ölümsüz ve anıtsal bir örneğinin içerisinde yeniden yaratılan dijital temsilinde- uzama ait yerleştirilen 20 yüzeyli -ikozahedron, geometrik ışık formunun; izleyici üzerinde yarattığı görsel, dokunsal, işitsel duyumların tamamı çok yönlü algısal bir deneyime açılıyor. Bu üst boyutlu suya dair görüngü-fenomen performatif bir deneyime dönüşüyor.”

Sergi, Senkron kapsamında 30 Nisan tarihine dek Senkron ve süresiz olarak Odeabank web sitesi üzerinden 7/24 saat canlı olarak izlenebilir.


Özge Topçu

Özge Topçu

Mimariyle paslaşan büyük ölçekli enstalasyonlarıyla tanınan sanatçı, şehir dinamiği ve mekân üzerine çalışıyor. Tarih, mimari unsurlar ve pozitif bilimlerden esinleniyor. 2018 yılında Ulster Bank tarafından düzenlenen Birleşik Krallık’ın ikinci büyük sanat ödülü olan “The MAC International Art Prize”a aday gösterilen sanatçı, 2018 yılında Art Night London etkinliğine davet edilerek en büyük ölçekli projesi Agora’yı gerçekleştirdi. 2018 Yılında Faruk Sade Sanat Fonu’nu kazanan sanatçı, 2019 yılında İstanbul’ da Pilot Galeri’de “Flat Earth/ W Axis” adlı kişisel sergisini gerçekleştirdi.

2019 yılında Portekiz’deki Gülbenkian Sanat Müzesi tarafından en iyi uluslararası sanatçı ödülünü alarak AIR 351 misafir sanatçı programına davet edildi. Hollanda Konsolosluğu tarafından 2019 yılında fonlanan “Geleceğin Rol Model Kadınları” ödülünü Beral Madra’dan aldı. 2015 yılına kadar İstanbul’da yaşayan sanatçı, Yıldız Teknik Sanat ve Tasarım Fakültesinden birincilikle mezun oldu ve yüksek lisansına Almanya Burggiebichenstein Kunsthochschule’ de devam etti. 2015’te Siemens Sanat Ödülü, 2014 yılında Rotary Prize İstanbul başarı ödülüne layık görüldü. | www.ozgetopcu.com

O’ART 
Odeabank, sanatın tüm disiplinlerini herkes için ulaşılabilir kılma hedefiyle 2015 yılında sanat platformu O’Art’ı hayata geçirdi. Sanatseverlere ve sanat yaşamına yeni bir değer katmak amacıyla orijinal işlere imza atmayı sürdüren O’Art, çağdaş sanatın birbirinden değerli yaratıcılarına ev sahipliği yapıyor. Kuruluşundan bu yana yerli ve yabancı, genç ve orta kuşak sanatçılara yönelik periyodik olarak sergiler düzenliyor.