“Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara” İsimli Sergi 19 Nisan’dan İtibaren (PİLEVNELİ Dolapdere)de!

Tarık Töre, Döv Beni, 2021

Tarık Töre’nin kişisel sergisi “Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara”, 19 Nisan Salı gününden itibaren PİLEVNELİ Dolapdere mekânında -1 ve giriş katında ziyaretçilerle buluşacak. Sergide yaşadığı çağın hafızasını ifade etmeyi amaçlayan sanatçı, kendi görsel dünyasına has imgeleri gerçek üstü kompozisyonlarda bir araya getiriyor.


“Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara”
Sergi

Sanatçı: Tarık Töre
Açılış: 19 Nisan 2022 Salı | Saat: 18.00 – 20.00
Tarih:
19 Nisan 2022 Salı – 28 Mayıs 2022 Cumartesi
Yer: PİLEVNELİ Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul


Tarık Töre, yeni dünya düzeni içerisinde insanı ve hayat içerisindeki yolculuğunu parçalar, bölümler altında değerlendiriyor. Sanatçıya göre bu yolculuk bir akış içerisinde değil fakat birbirinden ayrı bölümlerden oluşuyor. Bu bölünmüş görüntüleri sanatçı, kendi içinde sınırlandırılmış bölümler olarak nitelendiriyor.

Serginin başlığı üç ayrı “ikonun”, yani tarihten üç ayrı bölümün birbirine geçmiş halini temsil ediyor: Alman romantik ressam Caspar David Friedrich, filozof Friedrich Nietzche ve aktivist, savaşçı politik figür Che Guevara. Friedrich insanın romantik yönünü ve duygularını, Nietzche aklı, Che ise eylemi temsil ediyor. Sergisinin başlığında olduğu gibi pratiğinin genelinde de sanatçı, ciddi meseleleri karikatürize ederek yorumluyor. Bu üç önemli figürün felsefelerini ve tarihsel varlıklarını kabul ediyor ve farklı görüşlerle harmanlıyor. Bakış açısını biraz değiştirerek üç figürü farklı karakterlere dönüştürüyor.

Friedrich, Nietzsche ve Che, Tarık Töre’nin sergisinde temelde herkesin günlük hayatında arada kaldığı üç ana karar mekanizmasını temsil ediyor; duygular, akıl ve eylem. Bu üç mekanizma arasındaki karmaşa, sergide yer alan eserlerin her birinde kendini gösteriyor. Eserlerindeki kompozisyon ve teknik, sanatçının fikirlerini destekliyor. Bütününde “büyük resmi” oluşturan çeşit çeşit figürler, günümüz insanının zihninin içini ve kafa karışıklığını yansıtıyor.

“Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara”, 28 Mayıs Cumartesi gününe kadar Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ Dolapdere’de gezilebilir.

Sergi hakkında daha detaylı bilgi için web sayfası incelenebilir.