(NOKS Art Space)’de Yeni Sergi: “Plumbob Refleksi”

Küratörlüğünü Melis Bektaş’ın üstlendiği Yasemin Kalaycı’nın “Plumbob Refleksi” isimli sergisi, 15 Nisan Cuma gününden itibaren “Senkron Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında NOKS Art Space’de ziyaretçilerle buluşuyor.


“Plumbob Refleksi”
Sergi

Küratör: Melis Bektaş
Sanatçı:
Yasemin Kalaycı
Tarih:
15 Nisan 2022 Cuma – 30 Nisan 2022 Cumartesi
Yer: NOKS Art Space, Kadıköy / İstanbul


“Plumbob Refleksi” sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Benlik kavramından yola çıkarak üretilen, çok kanallı video yerleştirmelerden oluşan bu seride bedeni; sanal bir dünya içerisinde, bulunduğu mekanı olağan bir alan olarak benimsemiş, nerede olduğunu önemsemeden rutin ihtiyaçlarını yerine getirirken görürüz. Sabahtan itibaren günlük işlerini yapmaya başlar, rasyonel dünyadaki hayat döngüsünü dijital ortamda devam ettirir. Alternatif bir dünyada olsa dahi sürpriz olmayan tekrarları yaşamaya çalışan karakter kendi hakikatini yeniden tanımlayıp, bu yeni gerçekliğin içine kendisini adapte etmiştir.

Refleksler oluşturmanın ve sürdürmenin hayata devam etme koşulu olduğu yerde duygu bilimle, ruh haliyle, hareketle bağlantılı Plumbob Refleksi gelişir. Bu refleks bir teşhis, tanı ya da sistem değildir. Plumbob Refleksi yeni-eski arasındaki belirsiz çizgiyi hatırlatan, aynı anda hem nostalji hem bugünün yaşanabilirliği hem de gelecek ihtimalleri karşısında bir yaşama refleksi oluşturur. Olağanüstü hallerde bile olağan halimizi bulma ve sürdürme yöntemlerimizle, herkese tanıdık gelecek yansımalar serisini her videoda başka bir hareket ve ruh hali temsili ile takip edebiliyorsunuz.”

Sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri 14.00 – 18.00 arasında izlenebilecek sergi hakkında ayrıntılı bilgi için NOKS Art Space Instagram sayfası takip edilebilir.


Yasemin Kalaycı
Yasemin Kalaycı, lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde tamamlamıştır. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde Lisansüstü eğitimine devam eden Yasemin Kalaycı Kadıköy, İstanbul’da yer alan bağımsız sanat alanı KOLİ Art Space’in ortak kurucusu ve yürütücüsüdür. Fotoğraf, video, dijital sanat ve enstalasyon gibi pratiklerden faydalanarak kavramsal temelli kurgusal işler üretmektedir. Eserlerinde beden-iktidar ilişkisi, toplumsal cinsiyet vurgusu, ırk ve kimlik gibi kavramları kullanmakta ve öğretilmiş cinsiyet normları ile eklemlenmiş, ideal beden gibi stereotiplere sıkışmış karakterler yaratıp onları protesto amaçlı kullanmaktadır.

NOKS Art Space
NOKS Art Space, Elvan Ekren ve Volkan Kızıltunç tarafından 2017 yılında kurulmuş, Kadıköy, İstanbul’da yer alan ortak bir çalışma, üretim ve sergileme alanıdır. NOKS; sergi, atölye çalışmaları ve deneysel projelere ev sahipliği yapmaktadır. Bağımsız, kültürlerarası birlikteliklerin ve disiplinlerarası etkileşimin ön planda tutulduğu bir  platform sunar. NOKS; sergi, konuşma ve atölye çalışmalarının yanı sıra uzun soluklu projeler gerçekleştirir. Sanatçılar arası kolektif üretim ve dayanışma yöntemleri üzerine odaklanarak sanat profesyonelleriyle iş birlikleri kurmayı amaçlar.