(Öktem Aykut Art Gallery)’de “Arzu” Başlıklı Sergi…

Stijn Ank, Renklendirilmiş Alçı, metal strüktür, 2010

Belçikalı heykeltıraş Stijn Ank’ın “Arzu” başlıklı sergisi, 30 Nisan Cumartesi gününe dek Öktem Aykut’ta sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, sanatçının 2009 – 2021 yılları arasında ürettiği eserlerden bir seçki sunuyor.


“Arzu”
Sergi

Sanatçı: Stijn Ank
Tarih:
19 Mart 2022 Cumartesi – 30 Nisan 2022 Cumartesi
Yer: Öktem Aykut Art Gallery, Beyoğlu / İstanbul


“Arzu” sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

Ank heykel, rölyef ve mekâna  mahsus büyük ebatlı yerleştirmelerinde kendisine has alçı kullanımı ile tanınmakta. Mimarlık öğreniminin ardından sanat kariyerine yoğunlaşan sanatçının eserleri  madde ve boşluk arasındaki ilişki ile çağdaş heykelin kendisini mekana göre tanımlayışına dair birer araştırma olarak ele alınabilir. Sanatçı, ahşap, alüminyum, kauçuk ve kilden ürettiği kalıplar ile önce belli bir uzamın sınırlarını tanımlıyor, ardından uzamı alçı ile dolduruyor.

Döküm sürecinde alçıyı boya pigmentleri ile karıştırırken, malzemenin kendi kendisini sanat eserine dönüştürmesine izin veriyor. Bu süreçle üretilen heykel, rölyef ve yerleştirmeler hem kırılgan hem kunt, hem narin hem sağlam, hem birer tüy kadar hafif hem de kurşun kadar ağır  oluyorlar. Ank’ın eserleri, yönlendirilmiş bir açık uçluluk, demlendirilmiş bir pop, akışına bırakılmış bir patlayıcılığı hem içeriyor, hem de gösteriyor.”

Öktem Aykut Art Gallery Salı – Cumartesi günleri, saat 12.00 – 19.00 arası ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.


Stijn Ank
Stijn Ank çoğunlukla Brüksel, Roma ve Berlin’de olmak üzere farklı şehirlerde yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçının solo sergilerini gerçekleştirdiği kurumlar arasında; Academia Belgica, Roma  (2020); Club Solo & Vanabbemuseum, Breda (2019); Bastide Projects, Marsilya (2018); MoCA  Museum, Taipei (2017); Künstlerhaus Bethanien, Berlin (2017); Forum d’Art Contemporain,  Lüksemburg (2014); S.M.A.K., Gent (2012) sayılabilir.