Meltem Özbek Sonbahar-Kış 2022 Koleksiyonu “5”te Tadao Ando’dan İlham Aldı!

Meltem Özbek Sonbahar-Kış 2022 koleksiyonu “5” modern mimarinin en belirgin özelliklerinden işlevsel sadelik, geometri, ışığın etkisi ve doğa ile kurulan kusursuz ilişkiden ilham alıyor. Zamanın yaşam şartlarından etkilenerek ortaya çıkan tasarımlar mimar Tadao Ando’dan ilham alıyor.  

Ando’nun tasarım anlayışında önemli bir etkiye sahip olan Japonya’daki spiritüel yaşam, sadeliğin güzelliğini temsil edebilmek için hiçliğin ve boşluğun da önemsenmesi gerektiğine inanıyor. Mimari yapılardaki geometrik formları bu bakış açısıyla tasarımlarında yorumlayan Özbek, koleksiyonu göze fazla gelebilecek süslemelerden de arındırıyor. Özbek, 5 rakamını merkeze koyarak bireysellik, kişisel özgürlük, aşk ve uyarlanabilirlik kavramlarını ifade etme yoluna gidiyor.

Modern mimariye ait yaşam alanlarının insan ve doğa arasındaki ilişkisini ele alan ressam Ufuk Yılmaz’ın ArtOn Galeri’deki eserleri ile birlikte yapılan çekimler sanat, moda ve mimarinin ortak dilini vurgulayarak evrensel modernizme ulaşmayı hedefliyor. Meltem Özbek tasarım sürecinde mimari ile modayı ilişkilendirerek “giyilebilir” bir koleksiyon ortaya çıkarıyor ve ruh-beden-doğa etkileşimini yaşanabilir bir deneyime dönüştürmeyi amaçlıyor.

Koleksiyonun renk paleti mor, kahve, beyaz, siyah, krem, sarı ve yeşilden oluşuyor. 35 parçadan oluşan koleksiyonda, İlkbahar-Yaz 2021 koleksiyonunda karşılaşılan asimetrik detaylı dekoltelerin kısa uyarlamasına rastlarken, farklı renklerin kombinasyonuna da rastlamak mümkün. Ceket ve elbiselerde ise saten, jarse, vegan kürk ve adriana kumaşlar yer alıyor.Styling | Mert Yemencioğlu
Fotoğraf | Zeynep Özkanca 
Video | Pelin Kaçar 
Mekân | ArtOn Galeri
Sanatçı | Ufuk Yılmaz