(İş Sanat) Yeni Sergisi “Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” ile Metaverse’te!

Türkiye İş Bankası’nın Müze çatısı altında yer alacak eserlerden özel bir seçkiyle hazırlanan “Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” isimli sergisi, Metaverse’te sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Prof. Dr. Gül İrepoğlu’nun üstlendiği NFT sergisi, Decentraland platformunda 8 – 20 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerin katılımına açık olacak.


“Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti”
Sergi

Küratör: Gül İrepoğlu
Sanatçılar: Hikmet Onat, Şeref Akdik, Zeki Faik İzer, Feyhaman Duran, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Cevat Erkul, Hulusi Mercan,
Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Paşa
Tarih: 8 Nisan 2022 Cuma – 20 Nisan 2022 Çarşamba
Mecra: Çevrim İçi, Decentraland
Katılım: Herkese Açık


Teknolojik kurgusu İş Bankası ve teknoloji iştiraki Softtech iş birliğinde hazırlanan “Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” isimli NFT sergisi, İş Bankası Resim Koleksiyonu’nda yer alan Hikmet Onat, Şeref Akdik, Zeki Faik İzer, Feyhaman Duran, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Cevat Erkul, Hulusi Mercan, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Halil Paşa gibi usta ressamların İstanbul’un maviliklerini, kıyılarını resmettiği tablolarına yer veriyor. Sergide kullanılan bir diğer teknoloji olan artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla birlikte, dijital ortamda sergilenen NFT eserlerin fiziki ve dijital deneyim ile birleştirilmesi sağlanıyor.

Serginin küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu ise İş Bankası’nın Beyoğlu’ndaki tarihi binasında restorasyon inşaatına ve Müze çatısı altında sanatseverlerle buluşacak ilk sergilerin seçkisine dair çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Tarih boyunca büyüleyici güzelliğiyle hayranlık uyandıran İstanbul’un ve bu güzelliğin zirvesi olan Boğaziçi’nden Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu’ndaki usta ressamların peşine takılıp, onların gözüyle, onların izlenimleriyle eski Boğaziçi görünümlerine bakarak, bir sanal vapurda kıyı kıyı birlikte yol alacağımız bir sergi hazırladık” dedi.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi almak için web sayfası ziyaret edilebilir.