Alev Ebüzziya’nın Hayatı “Benim Sanatım” Belgeseli ile NTVDE!

Alev Ebüzziya

Dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağına inanan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin desteğiyle yaşam bulan, Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu Seramik Sanatçısı Alev Ebüzziya’nın belgeseli, usta sanatçının 60 yıllık sanat yolculuğuna ışık tutuyor. Kale Grubu tarafından hayata geçirilen belgesel, 9 Nisan Cumartesi günü, saat 18.15’te NTV’de ekran başındakilerle buluşuyor.

Türk basın tarihine ışık tutan köklü bir ailenin üyesi olan Seramik Sanatçısı Alev Ebüzziya, binlerce yıldan beri var olan çanak formuna kendi üslubu ile yeni bir soluk kattı. Yaptığı ikonik çanaklarla dünyanın çok sayıda prestijli müzesinin yanı sıra, eserleriyle Danimarka ve İngiltere’deki kraliyet koleksiyonları ile Japonya İmparatorluk Sarayı’nda da yer alan sanatçı, 1987’den bu yana çalışmalarını Paris’te yürütüyor.

Uluslararası kariyerinde dünyanın dört bir yanında sergiler açan, Danimarka ve Fransa’dan şövalyelik nişanı ile ödüllendirilen Alev Ebüzziya, 2021 yılında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülüne de layık görüldü.
Eserlerinde mükemmelin değil, titreşimin peşinde olduğunu söyleyen sanatçı, çekimleri Paris’te gerçekleştirilen belgeselde, atölyesini merkeze alarak üretim sürecini ve sanat yolculuğunun hikayesini anlattı.

9 Nisan Cumartesi günü yayımlanacak olan Alev Ebüzziya belgeseli, tekrarıyla 10 Nisan Pazar günü, saat 11.15’te NTV’de izlenebilir. “Benim Sanatım” kapsamında yayımlanan tüm belgesellere ulaşmak için web sayfası ziyaret edilebilir.