(SALT Araştırma) 58. Kütüphane Haftası Kapsamında Söyleşi Programı DÜZENLİYOR!

Bir ihtisas kütüphanesi, bir arşiv ve bir dizi araştırma aracından oluşan SALT Araştırma, 58. Kütüphane Haftası kapsamında çevrim içi söyleşi programı düzenliyor. Programda, IFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları) Başkanı Barbara Lison, Goethe-Institut İstanbul Kütüphane ve Bilgi Hizmetleri Yöneticisi Sanem Yardımcı ve SALT Araştırma Kütüphane ve Arşiv Yönetmeni Sezin Romi, kütüphanelerin sürdürülebilirlik ilişkisi ile mekânsal dönüşümü üzerine konuşacak.


“Sürdürülebilirlik ve Kütüphaneler”
Söyleşi

Moderatör: Tuba Akbaytürk Çanak
Konuşmacı:
Barbara Lison
Tarih: 30 Mart Çarşamba | 11.00
Mecra: Çevrim İçi, YouTube


Goethe-Institut İstanbul, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul şubesi, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi ve MEF Üniversitesi Kütüphanesi iş birliğiyle 30 Mart Çarşamba günü, IFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları) Başkanı Barbara Lison“Sürdürülebilirlik ve Kütüphaneler” adlı söyleşi gerçekleştirecek. Koç Üniversitesi Kütüphane Direktörü Tuba Akbaytürk Çanak moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide, sürdürülebilirlik kavramı kütüphaneler odağında tartışılacak.

Programda, çevresel, ekonomik ve sosyal koşulların “sürdürülebilirlik” kavramına etki ettiği günümüzde, kütüphanelerin kritik rolü değerlendirilecek. Söyleşi Goethe-Institut YouTube kanalından Türkçe ve İngilizce dillerinde canlı yayımlanacak.


“Buluşma Mekânı Olarak Kütüphane”
Söyleşi

Konuşmacılar: Sanem Yardımcı, Sezin Romi
Tarih: 31 Mart Perşembe | 19.00
Mecra: Çevrim İçi, Zoom
Katılım: Ücretsiz, Kayıt Gerekli


31 Mart Perşembe günü ise Goethe-Institut İstanbul Kütüphane ve Bilgi Hizmetleri Yöneticisi Sanem Yardımcı ile SALT Araştırma Kütüphane ve Arşiv Yönetmeni Sezin Romi “Buluşma Mekânı Olarak Kütüphane” adlı söyleşide bir araya gelecek. Etkinlikte kamusal bir mekân olarak kütüphaneler ve sunduğu hizmetler irdelenecek. Zoom üzerinden gerçekleşecek söyleşi için kayıt \bağlantı üzerinden yapılabilir.

Öğrenci, akademisyen ve araştırmacılar başta olmak üzere yılda ortalama 47 bin kişinin yararlandığı SALT Araştırma’nın 100 bini aşkın yayın koleksiyonundan yararlanan araştırmacıların yaptığı yayın seçkileri 58. Kütüphane Haftası’ndan itibaren SALT Online sosyal medya kanallarından (Facebook, Twitter ve Instagram) paylaşılacak.

1.900.000’in üzerinde belgeyi içeren SALT arşiv koleksiyonları için web sayfası ziyaret edilebilir. 100.000’den fazla basılı kaynağı bir araya getiren yayın koleksiyonu ise SALT Galata’daki SALT Araştırma mekânlarında ziyaretçiler tarafından ücretsiz incelenebilir. Görsel pratikler, yapılı çevre, sosyal yaşam ve ekonomik tarih konulu odaklı yayınlar, çevrim içi katalog üzerinden aranabilir.


Barbara Lison
Barbara Lison 2021 yılından bu yana IFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları) başkanı olarak görev yapıyor. Almanya’nın en büyük kent kütüphanelerinden biri olan Bremen Kent Kütüphanesi’nin direktörü. Eğitimini Slav Çalışmaları, Tarih ve Eğitsel Kuramlar alanlarında tamamladı. Yerel ve uluslararası ölçekte kütüphanecilik alanında çalışmalar yürüten Lison’ın, kütüphane yönetimi, inovasyon, değişim yönetimi ve insan kaynakları yönetimi alanlarında uzmanlığı bulunuyor.

Tuba Akbaytürk Çanak
Tuba Akbaytürk Çanak 2011’den bu yana Koç Üniversitesi Kütüphane direktörü olarak görev yapıyor. Uzun yıllar Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu için gönüllü olarak çalışmıştır. 2016-2018 yılları arasında aynı kurumun konsorsiyum başkanlığını yapmıştır. Koleksiyon geliştirme, kütüphane otomasyonu, e-kaynak yönetimi, kaynak paylaşımı, akademik iletişim çalıştığı alanlardan sadece bazılarıdır. “IFLA Doküman Sağlama ve Kaynak Paylaşımı Daimi Komitesi” üyesidir.