İtalyan Tasarım Günü “Yeniden Üretme ve Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Yenilikçi Teknolojilerin Kullanımı” Temasıyla Kutlanıyor!

İtalyan Tasarım Günü (Italian Design Day) 2014 yılından bu yana organize edilen bir inisiyatif olarak 23 Mart’ta dünyada 100’den fazla Diplomatik Temsilcilik ve Konsolosluğun katılımıyla gerçekleşecek.


“İtalyan Tasarım Günü”

Tarih: 23 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 15.00
Yer: Rahmi M. Koç Müzesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Atelye70, Hasköy Yün İplik Fabrikası / İstanbul
Çevrim İçi, Italian Design Days Turkey Youtube Kanalı


Bu yıl İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ile Kültürel Miras ve Faaliyetler Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen “İtalyan Tasarım Günü’22 Türkiye”, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA), IED Roma ve Bilişim Vadisi ile iş birliği içinde ve Ankara İtalya Büyükelçiliği himayesinde, 23 Mart 2022 tarihinde, “Made in Italy” ve İtalyan tasarımının Türkiye’de tanıtımına yönelik bir etkinlik düzenleyecektir. 

Bu yıl 6.sı düzenlenen etkinliğin teması Yeniden Üretme ve Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Yenilikçi Teknolojilerin Kullanımı” (Re-Generation, Design and New Technologies for a Sustainable Future) konusuna odaklanıyor.

Etkinlik, kentsel mekanların yeniden doğuşunun simgesi olan Rahmi M. Koç Müzesi’nde, İtalya Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Mine Sofuoğlu ve IED Sanat Direktörü Prof. Giovanni Ottonello‘nun açılış konuşmaları ile, Bilişim Vadisi Tasarım Merkezi Direktörü ve IED Türkiye Elçisi Dr. Pınar Sipahi’nin moderatörlüğünde İstanbul’da başlayacak. 

Etkinlik programı kapsamında, IED Roma Lisansüstü Eğitim Koordinatörü Prof. Alberto Iacovoni ve mimar Alper Derinboğaz sanal bir buluşma gerçekleştirecek. RoT Studio tarafından kurulan İtalya ve Türkiye’nin belirgin mimari öğeleri ile kurulan VR ortamında olacak bu buluşmada, yeniden üretme, yeni teknolojilerinin kullanımı ve bunların mimariye uygulanması gündemi oluşturacak. Sanal buluşmaya Prof. Alberto Iacovoni IED Roma stüdyolarından katılırken, Dr. Pınar Sipahi, mimar Alper Derinboğaz ve RoT Studio ekibi İstanbul’dan katılım sağlayacak.

Bunun yanı sıra, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi mekanlarında, Atelye70 ve Hasköy Yün İplik Fabrikası laboratuvarlarında tasarım ve yenileme konulu iki atölye gerçekleştirilecek. Prof. Valerio Paolo Mosco (Venedik Iuav Üniversitesi) Factories of Re-Generation” başlıklı bir etkinlikte Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden bir grup öğrenciye liderlik edecek. Bu atölye çalışmasına Rahmi M. Koç Müzesi’nde yer alan Fenerbahçe Vapuru ev sahipliği yapacaktır.

Ayrıca IED‘in Sanat Direktörü Prof. Giovanni Ottonello, Türk Dokuma Sanatçısı Fırat Neziroğlu ve mimar, tasarımcı Hülya Öz eşliğinde ile “Upcycling, Sustainability, Creativity” başlıklı atölyede ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinden oluşan bir grup ile buluşacak.

Etkinlik, Italian Design Days Turkey Youtube kanalından 23 Mart saat 15.00’ten itibaren canlı yayınlanarak, geniş kitleler ile tasarım dolu deneyimler paylaşılacak.

Detaylı bilgi için @italiandesigndaysturkey Instagram hesabını takip edebilirsiniz.