(İKSV Alt Kat)-(İstanbul Film Festivali) İş Birliğiyle Stop-Motion Animasyon Atölyesi Düzenleniyor!

İKSV Alt Kat, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelecek Gençlerin Kültür Endüstrileri Destek Programı kapsamında, İstanbul Film Festivali’nin iş birliğiyle, 16-19 yaş grubuna özel, bir çevrim içi Stop-Motion Animasyon Atölyesi gerçekleştiriyor. Nisan ve Mayıs aylarında çevrim içi olarak düzenlenecek atölyede, stop-motion tekniğiyle üretilecek kısa animasyon filmler, İKSV YouTube kanalında yayımlanacak.


Stop-Motion Animasyon Atölyesi

Son Başvuru Tarihi: 24 Mart 2022 Perşembe
Katılımcılar ve Atölye Tarihlerinin Açıklanması: 28 Mart 2022 Pazartesi
Atölye Saati: 17.30-19.00
Mecra: Çevrim İçi, Zoom
Katılım: Sınırlı, Ücretsiz


Katılımcılar, ilk dört atölyede Belgesel Yönetmeni ve Eğitmen Doğa Kılcıoğlu’nun yürütücülüğünde, animasyon film yapım sürecini deneyimleyerek stop-motion tekniğiyle kısa filmler üretecek; kalan iki atölyede ise Beats by Girlz Türkiye Direktörü Beril Sarıaltun ile birlikte filmleri için ses ve müzik tasarımı yapabilecek. Yaratıcı alanda eşitliği odağına alan atölyede katılımcıların, basit teknikler ve çeşitli dijital uygulamalarla oluşturacakları üretimlerinin İKSV’nin dijital platformlarında paylaşılması hedefleniyor.

Haziran ayında atölyeler tamamlandıktan sonra hazırlanan kısa filmlerin ilk gösteriminin yapılacağı çevrim içi galada, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan ve sinema sektöründen sürpriz konuklar genç katılımcılarla buluşacak ve filmleri değerlendirecek.

Atölye programına kayıt için web sayfası ziyaret edilebilir.


İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları ve Alt Kat
İKSV üç temel amacından birini kültür politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak olarak tanımlıyor. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları birimi, kültürel hayata erişim ve katılım hakkını odağa alan bir yaklaşımla araştırmalar yürütüyor ve vakfın tüm faaliyetlerini veriye dayanan çalışmalarla destekliyor. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları, bu doğrultuda raporlar ve politika metinleri hazırlıyor ve bunları kültür-sanat aktörleri arasında çeşitli etkinlikler yoluyla tartışmaya açıyor, İKSV’nin üç yıllık stratejik planlarını oluşturuyor, İKSV Alt Kat’ta başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm dezavantajlı gruplara yönelik yaratıcı bir etkinlik programı sunuyor ve İKSV’nin farklı birimlerinin bir arada yürüttüğü uluslararası projelerin stratejik planla uyumlu olarak tasarlanması için koordinasyonu sağlıyor.

İKSV Alt Kat, kültür ve sanata erişim ve katılım imkânlarını artırmak amacıyla kurulduğu 2019’dan bugüne 550’den fazla fiziki ve çevrimiçi etkinlik gerçekleştirdi, 7.500’den fazla çocuk ve gençle buluştu, dijital içerikleriyle 300.000’den fazla görüntülenmeye ulaştı. Salgın koşullarında çevrimiçi etkinliklerle çocuklara, gençlere ve ailelere yönelik farklı sanat disiplinlerinde dijital atölye ve içerikler sunan İKSV Alt Kat, 2022 yılında İKSV festival programlarında erişimi kısıtlı grupların katılımına yönelik etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

İstanbul Film Festivali 
İlk kez 1982 yılında 6 filmlik bir sinema haftası olarak yapılan İstanbul Film Festivali, 2021’de 40. yaşını kutluyor. Gösterilen filmlerin sayısı itibariyle Türkiye’deki en kapsamlı film festivali olan İstanbul Film Festivali, 2019 yılında 110.000’e varan izleyici sayısıyla Türkiye’nin en büyük film festivali ve en uzun soluklu uluslararası sinema etkinliği de sayılıyor. İstanbul Film Festivali, 25. yılını kutladığı 2006 yılında Köprüde Buluşmalar’ı başlattı. Köprüde Buluşmalar, Avrupa’dan ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getiriyor; ortak yapımlar için zemin hazırlamayı amaçlıyor. Festival 2020 yılında, Türkiye’de çevrim içi gösterim platformu kuran ilk film festivali oldu.

Doğa Kılcıoğlu 

Doğa Kılcıoğlu

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan Doğa Kılcıoğlu Esen, Fransız Hükümeti’nden aldığı yüksek lisans bursuyla Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Üniversite yıllarında çektiği belgesel filmi Üç Kulaklı ile 2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Belgesel ödülünü aldı. 2006 yılında ‘1 2 3 TIP’ adlı belgesel filmi gerçekleştirdi. 2008’de kardeşi Can Kılcıoğlu’yla DeliCe Film’i kurdu. Yönetmenliğini yaptığı belgeseli, “Kamerayla İzdivaç” birçok festivalde gösterildi ve Prizren Dokufest Belgesel Film Festivali’nde İzleyici Ödülü aldı. 2013 yılında Can Kılcıoğlu’nun yönettiği Karnaval isimli uzun metraj filmin yapımcılığını üstlenen Esen, halen UKEB Okulları’nda ve kendi atölyesi Dolâlâ’da çocuklara sinema ve medya dersleri vermekte ve belgesel film projesi üzerine çalışmaktadır.

Beril Sarıaltun 

Beril Sarıaltun

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün ardından, Berklee College of Music’te Elektronik Müzik ve Ses Teknolojileri programını tamamladı. Eğitimi sırasında ve sonrasında Erin Barra, Brian Funk, Loudon Stearns, Andrew Huang gibi müzisyenlerden dersler aldı. Bu dönemde müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kurulan Beats By Girlz ile tanıştı ve topluluğun çalışmalarında müzisyen kimliğiyle yer aldı. Google – PRX Media destekli Podcasts Creator Program’a Türkiye’den seçilen ilk podcast kanalı “K’nın Sesi”nde yapımcı, ses tasarımcısı ve müzisyen olarak çalışıyor. Müzik sektöründe alternatif sesleri güçlendirmeyi amaçlayan yapım şirketi BGST Records’ta yapımcılık görevini de sürdürüyor. Haziran 2021’de Beats By Girlz ağının Türkiye çalışmalarını başlatan Beril, Beats By Girlz Türkiye’nin direktörlüğünü üstleniyor.