(Ankara Ticaret Odası)EKO İKLİM: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi / Fuarı” Düzenliyor!

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde 30-31 Mart tarihleri arasında “EKO İKLİM: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi / Fuarı” ATO Congresium’da gerçekleşecek. Türkiye ve dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanan Ankara, dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak.


“EKO İKLİM: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi / Fuarı” 

Tarih: 30-31 Mart 2022
Yer: ATO Congresium, Çankaya / Ankara


Yeşil Bir Hareket ile geleceğimizin ortak sesi: EKO İKLİM Zirvesi “Sahip olduğumuz tüm güzellikler dün nasılsa yarın da öyle kalsın” mottosuyla Yeşil Bir Hareket için yola çıkan “EKO İKLİM: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi / Fuarı”nda 238 konuşmacı, 40 oturum ve 101 etkinlik gerçekleştirilecek. “İklim Meydanı”, “Sektörler Meydanı”, “Yeşil Meydan”, Kampüs Meydanı”, “Yeşil Fikirler Meydanı” ve “Söz ONda Meydanı” ile etkinlikte, iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konuları A’dan Z’ye ele alınacak.

Karbon nötr olarak gerçekleşen Zirve’ye; Bakanlar, uluslararası konuşmacılar, bakanlıklar, komisyon başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanları, üst birlikler, elçilikler, uluslararası örgütler, finans kuruluşları, Odalar ve Borsalar, belediye başkanları, üst kurumlar / kamu yöneticileri, Organize Sanayi Bölgeleri, üniversiteler, bürokratlar, gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri katılacak. Zirve kapsamında dünyada ilk kez İklim Fuarı da gerçekleştirilecek. 10 bin metrekare fuar alanında doğa dostu teknolojiler ile bu teknolojilerden yararlanılarak gerçekleştirilen ürün ve hizmetler iyi uygulama örneği olarak görülebilecek. “EKO İKLİM: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı”nda Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) da yer alacak. Karbon üretmeyen çevre dostu TOGG, fuarda görülebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kolombiya Devlet E. Başkanı Andres Pastrana, Meksika Devlet E. Başkanı Felipe Kalderon, Nepal E. Başbakanı Madhav Kumar Nepal, Kanada E. Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Sheila Copps, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi Herve Magro, Fransa Cumhuriyeti İklim Elçisi Stephane Crouzat, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı / TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanı Gürsel Baran, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avgadiç, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı / Türkiye’de İş Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak, Dünya Gazetesi’nden Didem Eryar Ünlü, Elif Dağdeviren, Hakan Güldağ, Tasarımcı, Moda Tasarımcıları Derneği Kurucu Üyesi Hatice Gökçe, Doç. Dr. Akademisyen ve Yazar Şölen Kipöz, Kenan Doğulu, Beren Saat ve Özlem Gürses gibi pek çok isim zirvede bir araya gelecek.

“EKO İKLİM: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi / Fuarı” iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi için ortak akıl oluşturmaya yönelik olarak atılacak adım olacak. Zirve‘de iklim değişikliği ile mücadele konusunda halkı bilinçlendirmenin yanı sıra; gerek doğanın, gerek işletmelerin, gerekse milli ekonominin geleceği açısından birçok fikir alışverişi yapılacak, konuşmalar düzenlenecek, eğitimler verilecek ve çözüm önerileri sunulacak.

Zirve; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkiye Belediyeler Birliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgeleri, KOBİ’ler, yeşil finansman projeleriyle bankalar, üniversiteler ve pek çok kurumun desteğiyle gerçekleşecek.

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir veya Eko İklim Tanıtım kitapçığı incelenebilir.