“European 40 Under 40” Jürisi Açıklandı!

Avrupa’da çalışmalarıyla umut veren yeni jenerasyon tasarımcılara alan yaratan The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies ve The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design kurumları tarafından düzenlenen Europe 40 Under 40 jürisinde Türkiye’den Mert Eyiler de yer alıyor. 

The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies ve The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design, 2021 için Avrupa’da bu yılın en umut verici ve yükselen yeteneklerinin seçim sürecinin başladığını duyurdu. Avrupa’nın farklı bölgelerinden 40 tasarımcı bu yıl The European Center danışma kurulu tarafından davet edilen, mimarlık ve tasarım alanlarından pratisyenler, akademisyenler ve yayıncılardan oluşan bir jüri tarafından seçilecek. Program, Avrupa’daki mimari ve tasarım ortamı hakkında bir fikir verirken, gelecekteki yaşam ve çalışma ortamlarını etkileyecek yeni nesil mimarları ve endüstriyel tasarımcıları belirlemek ve görünür kılmak adına başlatıldı. Program 40 yaşına altındaki mimarlar, peyzaj mimarları, iç mimarlar, şehir plancıları ve endüstriyel tasarımcılara açık. İlk aşama seçim süreci tamamlanan programın önümüzdeki günlerde sonuçlarının yayınlanması bekleniyor. 

European 40 Under 40 jürisini oluşturan Avrupa’nın farklı bölgelerinden profesyoneller arasında, bu sene Türkiye ve Londra merkezli mimarlık pratiği MeMALondon kurucusu Mert Eyiler de yer alıyor. Jüri üyeleri arasında ayrıca Almanya’dan ChristophHesseArchitekten kurucusu Christoph Hesse, İsviçre ve Çin merkezli INUCE kurucusu Dirk U. Moench, İsviçre merkezli Mino Caggiula Architects kurucusu Mino Caggiula ve Yanniotis&Associates Architectural Bureau kurucusu Constantinos Yanniotis yer alıyor. İlk aşama seçim süreci tamamlanan programın önümüzdeki günlerde sonuçlarının yayınlanması bekleniyor.


Mert Eyiler
Mert Eyiler lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. 1996-2006 yılları arasında NSMH’de Nevzat Sayın ile çalıştı ve 2007 yılında kendi pratiği olan MeMA’yı kurdu. 2008 – 2017 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde mimari tasarım stüdyolarında yer aldı. Arkitera Genç Mimar Ödülü ve “40 Under 40” seckisinde yer alan Eyiler, ulusal ve uluslararası başarılarının ardından pratiğini İngiltere’ye taşıyarak MeMALoNDoN’u kurdu, “Geleceğe Kaçış” temasıyla düzenlenen TEDxKaş konuşmacılarından biri oldu.

MeMALondon
MeMALondon, 2007 yılında Kuzguncuk’ta Mert Eyiler tarafından kuruldu. İngiltere ofisinin kurulduğu 2017’den bu yana İstanbul ve Londra’da yapı ve fikir üretimini sürdürüyor. Mimarlığın bir meslek ve/veya uğraş olarak sınırlarını araştıran MeMALondon, AD Magazine’in “Dönüşen Türkiye: Sekiz Genç Pratik” özel sayısında yer aldı ve 2012 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülü’ne layık görüldü. 2016 yılında The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies tarafından yayınlanan “40 Under 40” listesindeki tasarımcılar arasına girdi. Genedos Coop. Yerleşkesi projesi WAF 2019’da Deneysel kategoride, Salamander projesi AIA UK Excellence in Design Ödülleri’nde kısa listede yer aldı.

Web sitesi: https://www.memalondon.co.uk/
Instagram: https://www.instagram.com/memalondon/
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/mert-eyiler-1ba965a4/