(Urban Surveillance Bureau) Sergisi Berlin’de Açıldı!

“Urban Surveillance Bureau” A Sequence of work in process by Yelta Köm

Yelta Köm tarafından yürütülen Urban Surveillance Bureau (Kentsel Gözetleme Bürosu) projesinin sürecinden çalışmalara yer verecek “Urban Surveillance Bureau: A Sequence of work in process” isimli sergi 02 Şubat, Cumartesi günü TOP e.V., Berlin’de açıldı. transmediale / Vorspiel 2022 kapsamında gerçekleşecek sergi, 9 Şubat’a kadar görülebilir.


Urban Surveillance Bureau:
A Sequence of work in process

Proje Yürütücüsü: Yelta Köm
Proje Asistanı: Serap Kaçmaz
Tarih: 02-09 Şubat 2022
Saatler: 14:00-19:00 (GMT+1)
Kapanış Öncesi Etkinliği: 05 Şubat 2022, Cumartesi, 17:00 (GMT+1)
Mekan: TOP e.V. | Transdisciplinary Project Space, Berlin
Ziyaret: Ücretsiz, Herkese Açık, Kayıt Gerekli*


This slideshow requires JavaScript.

Proje yürütücüsü Yelta Köm ve proje asistanı Serap Kaçmaz tarafından gerçekleştirilen Urban Surveillance Bureau projesinin devam etmekte olan çalışmalarına yer verilecek aynı isimli sergi 02 Şubat’ta TOP e.V., Berlin’de açıldı. Forecast Platform Mentorship Programme 2020 kapsamında başlatılan proje, kent-içi gözetleme (surveillance) mekanizmaları aracılığıyla kurgu gerçeklikler ortaya koymayı, sistem içerisinde gizlenmeye ve muhalif hareketleri güçlendirmeye dair bilgi üretmeyi hedefliyor. Sergi kapsamında yer verilecek çizim, video ve objelerin Büro‘nun pratiği özelinde bir aradalıklara ve tartışmalara zemin yaratması hedefleniyor.

Sergi ve proje hakkında daha ayrıntılı bilgi TOP e.V.‘in ve Urban Surveillance Bureau projesinin web sitesi üzerinden edinilebilir. Sergi hakkında en güncel gelişmelerden haberdar olmak için TOP e.V.’in sosyal medya hesapları takip edilebilir.

*Sergi kapsamında pandemi önlemleri alınmaktadır; ziyaret öncesi rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.


Yelta Köm
Yelta Köm, sosyal ve politik sorunları tartışmak için mimari, sanatsal ve mekansal pratikleri birleştiren bir mimar, sanatçı ve araştırmacıdır. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitiminin ardından, yüksek lisans derecesini Frankfurt am Main’deki Städelschule Mimarlık Sınıfı’ndan aldı. Çalışmalarında ağırlıklı olarak fiziksel çevrenin algılanlanmasından, kent imgesinden, neoliberal dönüşümlerden, doğa ve teknoloji arasındaki gerilimden ve kolektif hareketlerden etkilenir. Köm’ün metodolojisi ve araçları, her projede çeşitlilik ve işbirlikleri işlerin temel parçalarındandır. Yer şekilleri, teknoloji, kritik mekansal ve müşterek pratikler, kentsel ve veri gözetleme metodolojileri, mimari teknoloji, haritalama sistemleri, edebi ve sinematografik hikaye anlatımı ile sorgulayıcı temsil teknikleri işlerinin başlıca bileşenleri ve yöntemleridir. Mimarlar, kentsel tasarımcılar ve vatandaşlar arasında demokratik ve ortak tasarım süreçleri sağlayan, İstanbul merkezli, Herkes İçin Mimarlık’ın kurucularındandır. 2017 yılında, Elif Çak ile Pearl River Deltası’ndaki müşterekler kavramını yeniden düşünen kolektif gruplar üzerine araştırma yapmak üzere Design Trust Hong Kong’dan araştırma bursu aldı. 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’ndaki “Vardiya” sergisinin yardımcı küratörlüğünü yaptı. Yelta Köm, İstanbul Tasarım Bienali’ne birkaç kez farklı projelerle katıldı ve İstanbul Modern Müzesi’nde VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi kapsamındaki, mimarlık kültürü üzerine olan Dikkat! Kaygan Zemin sergisinin küratörlüğünü yaptıi. Son olarak Berlin Forecast Platformu’na seçilmiş aday olarak yer aldı. Akademik ve popüler kültüre kadar çeşitli gazete, dergi, çevrimiçi yayın ve kitaplar için makaleler yazmaktadır. 2015-2019 yılları arasında Studio Tomàs Saraceno ve Aerocene Foundation ile aktif olarak işbirliği yaptı. Aynı zamanda Türkiye’nin Güneydoğu bölgesine odaklanan farklı mekânsal ölçeklerde çalışmalar yapan Arazi Kolektifi’nin de üyesidir. Halen TU Delft’in ev sahipliği yaptığı Topolojik Atlas projesinde araştırmacı ve Berlin Uluslararası Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisidir ve “Veri, Gözetim, Mimarlık” tezine devam etmektedir.