Dijital Sanatlar ve Yeni Medya Müzesi (X Media Art Museum) Açılıyor!

Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren ve Türkiye’de bir ilk olan X Media Art Museum – (XMAM), kültür-sanat alanında öncü projeleri ile bilinen DasDas iş birliği ve Paribu sponsorluğunda açılıyor. Yeni medya ve dijital sanat müzesi, uluslararası pek çok ödülün sahibi ve dünyaca ünlü Ouchhh stüdyonun “Leonardo Da Vinci: Wisdom of AI Light Exhibition / Leonardo Da Vinci: Yapay zekâ Işığın Bilgeliği. Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” sergisi ile 30 Ocak’tan itibaren ziyaretçilere açık olacak.


X Media Art Museum – (XMAM)
Sergi

Açılış: 30 Ocak 2022 Pazar
Yer: Metropol Istanbul, Ataşehir / İstanbul


Ölçeği değiştirilmiş bir gerçeklikle (Extended Reality) sanatseverlere farklı deneyimler sunmayı amaçlayan XMAM, tarihteki önemli eserlerle günümüzün sanat pratiğini teknoloji ve bilimle harmanlayarak dijital sanat ve yeni medya üretimlerine yer verecek.

XMAM; kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleriyle, seyircisini sanatın bir parçası yapan deneyimlere yer verecek. Müzede eğitim, atölye ve üretim çalışmaları da düzenlenecek. Çocuklar için de eğitim programları organize edecek olan müze, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmalar üretmeyi hedefliyor.

Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı ve Eylül Duranağaç Alıcı‘nın kurucu olarak yer aldığı dijital sanat müzesinin direktörlüğünü Esra Özkan yapıyor. Aynı zamanda müzeye DasDas kurucuları Didem Balçın, Harun Tekin ve Koray Candemir destek veriyor.

XMAM 30 Ocak’tan itibaren Metropol Istanbul’da ziyaret edilebilir.