(Mosa) Cradle to Cradle Gold Sertifikası Elde Etti! 

Mosa - Cradle to Cradle Sertifikası

kibrID MATERIAL’ın Türkiye distribütörü olduğu Mosa, ürünleri için Cradle to Cradle Gold Sertifikası alan ilk seramik karo üreticisi oldu.

Cradle to Cradle Sertifikası, insan, çevre sağlığı ve refahını en üst düzeye çıkarmak için yapılan malzeme ve ürünlerin güvenliğini ve döngüselliğini doğrulamak için güvenilir bir standart olarak kabul edilmektedir. Sertifikasyon elde etmek için ürünlerin, sürdürülebilirliğin beş kritik alanında performans gereksinimlerini karşılaması gerekir:

 • Malzeme Sağlığı
 • Ürün Yeniden Kullanımı
 • Yenilenebilir Enerji ve Karbon
 • Su Yönetimi
 • Sosyal Adalet

Bir ürünün beş kategorideki performansına dayalı olarak Bronz’dan Platinum’a artan seviyede sertifika verilir. On yıldan uzun bir süre önce Cradle to Cradle ilkelerini benimseyen Mosa‘nın daha önce Silver düzeyinde sertifikalandırılmış olan ürünlerinin %99’u artık Cradle to Cradle Sertifikalı Ürün Standardı’nın 3.1 sürümüne göre Gold sertifikasına sahip.

Cradle to Cradle Gold Sertifikası, Mosa‘nın insanlar ve gezegen üzerinde olumlu etkisi olan sağlıklı yaşam ortamları yaratma yolculuğunda bir kilometre taşı olma niteliği taşıyor. Cradle to Cradle Sertifikalı ürünler ve malzemeler, sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam alanları ve binaların tasarlanmasını ve geliştirilmesini sağlayarak döngüsel bir bina ekonomisine doğru ilerlemeyi hızlandırır. Cradle to Cradle Sertifikalı ürünler, BREEAM, DGNB, HQE, LEED ve WELL Building Standard gibi dünya çapında tanınan bina sertifikasyon sistemlerine katkıda bulunur.

Cradle to Cradle Sertifikası, şirketin uzun süredir devam eden sürdürülebilirlik değerlerini uygulamaya koymak için yol gösterici bir çerçeve belirlemektedir. Standartlar, ürünlerinin ve süreçlerinin sürdürülebilirliğini geliştirmek için iddialı hedefler ve yol haritaları belirleyerek Mosa‘nın döngüsel bir iş modeline geçişini yönlendirmesine yardımcı olmuştur.

 

Mosa - Cradle to Cradle Gold Sertifikası
Mosa – Cradle to Cradle Gold Sertifikası


Mosa, Cradle to Cradle Gold sertifikasını elde etmek için önemli adımları tamamladı

Cradle to Cradle Gold sertifikasına ulaşmak için, Mosa seramik karo endüstrisinin en önemli sürdürülebilirlik kaygılarından bazılarına çözümler sundu, gelecekteki teknoloji ve inovasyonun önünü açacak şekilde bu çözümleri benimsedi. Mosa’nın Gold elde etmek için tamamladığı önemli adımlardan bazıları şunlardır:

 • Yenilenebilir Enerji ve Karbon Yönetimi:
  Üretimin ateşleme aşamasında fırınlar 1200 °C’ye kadar ısıtılır. Tipik olarak, fırınları ısıtmak için kullanılan enerji geri kazanılmaz. Gold sertifika yolculuğunun bir parçası olarak Mosa, fırınlar ve diğer süreçler için zaten yenilenebilir enerji sağlıyordu. Şirket ayrıca, kiremit üretiminin daha önceki aşamalarından bazılarına güç sağlamak için fırınlardan gelen ısıyı enerji olarak kanalize etmek ve yeniden kullanmak için bir süreç uygulamıştı. Gold için son bir adım olarak, karo üretim sürecinde kullanılan yenilenemeyen enerjinin karbon etkisi artık karbon sertifikaları kullanılarak dengeleniyor.
 • Malzemenin Yeniden Kullanımı:
  Mosa, duvar karolarının kütlesinin %30’dan fazlasını yenilenebilir malzemeler kullanarak değiştirmiştir. Örneğin, seramik karolarda ana malzeme olarak kullanılan ham tebeşir, yerel su şirketlerinden sağlanan içme suyu üretiminin bir yan ürünü olan kalsit ile değiştirilmiştir. Ham tebeşirden ayırt edilemeyen yenilenebilir malzeme, ürün performansından veya tasarımından ödün vermez.

  Ayrıca şirket, üç temel faaliyete odaklanan bir döngüsel ekonomi stratejisi başlatmıştır:

  • Mosa ürünlerinde tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerik hacminin artırılması.
  • Yeniden kullanım ve geri dönüşüm için tasarlanmış ürünler tasarlamak.
  • Ürün geri dönüşümü ve ileri dönüşüm için döngüsel ortaklıklar kurmak. 
 • Sosyal Adalet:
  Mevcut ve gelecekteki Mosa tedarikçileri, ihtilaflı minerallere karşı tedbir almak ve etik işgücü kaynağı uygulamalarının sağlandığından emin olmak için araştırılmaktadır.

kibrID
kibrID MATERIAL, görsel ve teknik özellikleri ile uluslararası alanda dikkat çekmiş ve kendini kabul ettirmiş birçok markanın 2008 yılından bu yana Türkiye temsilciliğini yapan ithalat firmasıdır. Porselen ve seramik ürünler, zemin, duvar ve tavan kaplama ürünleri, 3 boyutlu beton karolar, 3 boyutlu olarak işlenmiş doğal taşlar, özel tasarım alüminyum zincir perdeler, tasarım duvar kağıtları, cam mozaikler, geri dönüşüm akustik panelli çözümler konusunda uzmanlaşmış olan markaların yanı sıra daha farklı birçok ürün grubunda çözüm ortaklarıyla birlikte hizmet vermektedir.

Cradle to Cradle Sertifikası
Cradle to Cradle Products Innovation Institute tarafından düzenlenmektedir.