(İller Bankası) İstanbul Ofisi Binasında (Şişecam) Tercih Edildi!

Avrupa’nın en büyük düzcam üreticilerinden Şişecam’ın ürünleri, İstanbul Ataşehir’de bulunan İller Bankası’nın bölge müdürlük binasının ardından ofis binasında da tercih edildi. Şeffaf cephesi kademeli olarak yükselerek kat bahçelerine olanak sağlayan projede “Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 50/33” ürünü kullanıldı.

Düzcam alanında birçok ilke imza atan, Türkiye’de ve bölgede düzcam sanayisinin gelişmesine öncülük eden Şişecam’ın yenilikçi ürünleriyle hayat bulan referans projelerinden biri de Öncüoğlu Mimarlık + ACP tarafından tasarlanan İller Bankası oldu. Projede talep edilen optimum ışık geçirgenliği, ısı yalıtımı ve güneş kontrolü tek bir kaplama yardımıyla Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 50/33 ürünü ile sağlandı. 

Fotoğraf: Özgür Konuk
Fotoğraf: Özgür Konuk

İller Bankası İstanbul ofis binası, İller Bankası’nın Ataşehir arsası üzerinde ilk etapta gerçekleştirilmiş olan kendi bölge müdürlük binasının yanındaki 4.260m²’lik alana tasarlandı. Bina tanımlanan imar şartları ve ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanırken yapının formu yönlenim, kat alanı verimliliği, çevre yapılar ve silüet üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak belirlendi.

Yapının güney cephesi daha opakken kuzey cephesi daha şeffaf yüzeylerle şekillendirildi. Dış cepheden direkt temiz hava alacak şekilde tasarlanan yapıda, kat bahçeleriyle de açık alan ihtiyacının karşılanmasına çalışıldı. Esnek planlama ile bakım ve işletmesi kolay sistem çözümleri tercih edildi.

Şişecam ve ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak Şişecam’ı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Şişecam
Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. Bugün dünyada cam ev eşyasında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasından yer alan Şişecam, dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir. Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj, kimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de üretim faaliyetlerini yürütmektedir. Şişecam, 86 yıllık deneyimi, 22 Bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir şirket olarak, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.