(Tasarıma Değer) 2022 için Başvurular 20 Ocak’ta Başlıyor!

Cotton Box Tasarıma Değer Yarışması 2022

Cotton Box tarafından geçtiğimiz sene ilki düzenlenen Tasarıma Değer yarışmasının ikincisi bu sene “Çizgilerin Yolculuğu” teması ile gerçekleşiyor. Türkiye genelinde, ilgili bölümlerde eğitim alan öğrencilere açık olarak gerçekleşen yarışma için son başvuru tarihi 20 Nisan 2022.


Cotton Box ‘Tasarıma Değer’ Öğrenci Yarışması
Yarışma

Tema: Çizgilerin Yolculuğu
Başvuru Tarihi: 20 Ocak – 20 Nisan 2022
Ödüller: Macbook Pro (Birincilik Ödülü), Mabook Air (İkincilik Ödülü), iPad Pro (Üçüncülük Ödülü)
Değerlendirme: 3 Aşamalı (Ön Eleme + Halk Oylaması + Jüri Değerlendirmesi)
Jüri: Nuri Turgut, Emin Mert Turgut, Büşra Uğraş, Bahar Yeniçeri, Candan Durusöz, Gökçe Karaman, Aylin Şen Ceylan & Ayşegül Çelik


Ev tekstili sektörünün lider markalar arasında yer alan Cotton Box, ‘Tasarıma Değer” başlıklı öğrenci yarışmasının ikincisini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz sene 200’den fazla başvuru alan ve “Yeni Dünya” teması ile gerçekleşen yarışmanın yeni döngüsü ise ev tekstili odağında “Çizgilerin Yolculuğu temasını ele alıyor.

Türkiye genelinde, Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç mimarlık, İç Mekan Tasarımı ve Resim Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin başvurularını bekleyen yarışma için başvurular 20 Ocak’ta başlayarak 20 Nisan 2022’ye kadar devam edecek.

Yarışma 3 aşamada gerçekleşecek. Öncelikle, hazırlanan ve yarışmanın web sitesine yüklenen tasarımlar ön elemeye tabi tutulacak. İlk elemeyi geçen tasarımlar yarışmanın web sitesi üzerinden dijital halk oylamasına sunulacak. İsteyen herkesin oy kullanabileceği bu sürecin ardından ise dereceye giren tasarımlar Cotton Box’ın Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, Cotton Box Yöneticisi Emin Mert Turgut, Cotton Box tasarım ekibinden Büşra Uğraş ve Bahar Yeniçeri, Stilist Candan Durusöz, All Decor Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gökçe Karaman, Sosyal Medya İçerik Üreticisi Aylin Şen Ceylan ve “2021 Tasarıma Değer” yarışmacısının birincisi Ayşegül Çelik’in yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek.

Dijital halk oylaması ve jüri değerlendirmesi ile gerçekleşecek değerlendirme süreci sonunda yarışmanın birincisine Macbook Pro, ikincisine Macbook Air, üçüncüsüneyse ise iPad Pro hediye edilecek. Bunun yanı sıra dijital halk oylaması sonucuyla dereceye giren ilk 3 kişiye ise 2000, 1500 ve 1000 TL olmak üzere, Cotton Box’tan, internet alışverişinde kullanılabilecek hediye çeki verilecek.

Yarışmanın teması ve mottosu açıklama metninde şöyle anlatılıyor:

Tasarımın ilk adımı olarak bilinen ve çoğu zaman bir eserin tüm temel taşlarını oluşturan çizgiler, içerdiği anlamlarla bambaşka hayatların penceresini aralıyor. İşte tam da bu noktada başlıyor “çizgilerin yolculuğu…” Gücünü sanatçının ruhundan alan çizgiler; yepyeni hikayelerin kahramanı olurken, kimi zaman sanatçının gizli kalmış hislerini, kimi zaman hayallerini kimi zaman ise özgür ruhunu gün yüzüne çıkarıyor. Ev tekstili sektöründe tasarım kavramının öne çıkarılması, yeni tasarımcıların desteklenmesi ve sektöre yenilikçi bakış açısının getirilmesi amacıyla düzenlenen tasarım yarışması kapsamında genç tasarımcılardan kendi çizgilerini oluşturup sınırları ortadan kaldırmaları ve yaratıcı ruhlarını tasarıma yansıtmaları isteniyor.

Yarışma ve başvuru hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak yarışmanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.