[Proje]: Codeway Ofis

Proje Adı: CODEWAY OFİS
İSTANBUL, 2020
İç Mimari: ERGİNOĞLU & ÇALIŞLAR MİMARLIK | HASAN ÇALIŞLAR, KEREM ERGİNOĞLU, FATİH KARİPTAŞ, CANSIN YILMAZ, DUYGU UZUNALI, GİZEM ŞAHİN, UMUT ATLI, ZEYNEP ENHOŞ
İşveren: CODEWAY CO.
Fotoğrafçı: CEMAL EMDEN

IOS ve Android tabanlı işletim sistemlerine aplikasyon yazılım hizmeti veren Codeway şirketinin ofis projesi, Ferko Signature binasında 23. katta 575 m²’lik bir alanın tasarım çalışmasıdır. Ofisin genç ve dinamik yapısına uygun olacak şekilde düşünülen esnek çalışma alanları ve sosyal donatılar plan şemasını şekillendirmektedir. Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık projeyi şöyle anlatıyor: 

Büyüme hedefi bulunan yeni bir ofis için gelecekteki ve günümüzdeki ihtiyaçların örtüşmesi önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekanın hem yeni oluşturulan ekip için ilgi çekici olması, hem de çalışanlar arasında etkileşimi ve iletişimi güçlendirmesi önemli bir tasarım kriteri olarak değerlendirilmiştir.

Ofisin ana kapısından girildiğinde karşılama alanı ve arkasında yer alan iki büyük toplantı odası yer almaktadır. Giriş kapısının sol tarafından “Codebucks” diye adlandırılan sosyal alana kadar uzanan kapalı görüşme odaları, ekip çalışmaları için gerekli teknolojik ve fiziksel ihtiyaçları karşılamak üzere donatılmıştır. Tasarım kararı olarak “monochrome” bir renk kartelası seçilen odaların halı ve akustik donatılarla konfor seviyesi artırılmıştır.

Çalışma masaları ile cephe arasında ikinci bir sirkülasyon alanı yaratılarak cephe önünde farklı işlevlere de olanak tanıyan alanlar oluşturulmuştur. Bu alanların masalara yakınlığı ile ekip olarak çalışmak standart bir toplantı odasında vakit geçirmekten daha keyifli hale getirilmiştir. Bu sayede odaların rezervasyonu, toplanılması için geçen süre gibi vakit ve konsantrasyon kayıpları en aza indirgenmiştir.

Tasarım sürecinde havalandırma, aydınlatma, akustik konfor ve malzeme seçimi gibi konularda “sağlıklı bir ofis” yaratma fikri temel tasarım kararı olarak ele alınmıştır. İç mekan peyzajı işverenin de talebi doğrultusunda ofisin sağlıklı ve dinamik atmosferine uygun olarak çözümlenmiştir. Cephede oluşturulan sarkıt elemanlar ve projeye özel olarak tasarlanan mobilyalara eklemlenen saksı detayları, mekana yeşili dahil etmeyi olanaklı kılmıştır. Havalandırma sistemleri, UV filtreli cephe kesitleri, nem dengesinin insan konforu gözetilerek oluşturulması gibi nedenlerle ofis koşulları bitkiler için zorlayıcı olduğundan, özellikle bu tür ortamlarda yaşayabilen bitkiler seçilmiştir.

Mobilya seçimleri ofisin ev gibi benimsenmesine, aidiyet duygusunu kavramaya olanak tanımaktadır. Ofis çalışanlarının iyi vakit geçireceği birçok oyun alanı sosyal alanlara entegre edilmiştir. “Codebucks” alanında oluşturulan yemek alanında özel olarak tasarlanan eğrisel formlu masa ve cephede yer alan sedirler kullanılmıştır.

Tasarım sürecinde katılımcı bir süreç yürütülerek çalışanların ihtiyaçları ve hayalleri tasarıma aktarılmaya çalışılmıştır.

Ana Yüklenici: Jeyan Ülkü Mimarlık, ST Mimarlık
Elektrik Projesi: ENKOM
Mekanik Proje: MEP Proje
Aydınlatma Danışmanı: Tasarım Proje
Peyzaj Tasarımı: Umut Atlı
Grafik Tasarım: Ceylin Ulusel Design Works
Grafiti Sanatçısı: Gölge


Aydınlatma

 • Proje Aydınlatma

Mobilya Aksesuar

 • Verpan
 • B&B Italia
 • Herman Miller
 • Framery
 • Paola Lenti
 • Koleksiyon
 • B&T Design
 • Nurus

Bitirme İşleri

 • Interface

Islak Hacim

 • Franke