Sektörün 2021 Özeti!

bi_özet’te 2021 yılında sektörel gündeme yönelik birçok haber yer aldı. Yapı sektöründeki yenilikçi ürünler, projeler ve önemli etkinliklerin tanıtılmasının yanı sıra bi_özet birçok yeni içerikle takipçileriyle buluştu. 

bi_özet‘in her ayın öne çıkan sektörel haberlerini bir araya getirerek takipçilerine aktardığı  Sektörün Aylık Özeti haber bülteni, 2021 yılında yayınlanmaya başladı. Bültenin bi_özet‘te de yer verilen “Ayın Yorumu” bölümünde Banu Binat, Durmuş Dilekci, Tamer Aksüt, Lale Özgenel, Ali Osman Öztürk, Ayşen Ciravoğlu, Doğan Hasol, Yeşim Hatırlı, İpek Yürekli ve Melike Altınışık mimarlık ve yapı gündeminin öne çıkan konularını bi_özet okuyucuları için yorumladı. 2021 yılının son değerlendirmesini ise “Ayın Yorumu” bölümünde Mimar Melike Altınışık yaptı! Yoruma buradan ulaşmak mümkün.

bi_özet‘te 2021’de yaklaşık 1000 içerik yayınlandı. İçlerinden en çok ilgi çekenleri sizler için derledik:

//haftanın projesi

Fotoğraf: İbrahim Özbunar

Mimari projesi Zemberek Design tarafından tasarlanan Antik Dantel HQ / Showroom projesi, 2021 yılı içinde “Haftanın Projesi” bölümünde en çok ziyaret edilen içerik oldu.

 


//görüş

“Güneyden Kuzeye Suyun İzinde Bisiklet Sürüşü” Fotoğraf: İBB EuroVelo Koordinatörlüğü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi EuroVelo koordinatörlerinin, İstanbul Mimarlık Festivali 2020’nin Açık Rota programı kapsamında 9 Aralık’ta düzenlediği “Güneyden Kuzeye Suyun İzinde Bisiklet Sürüşü (Yarımburgaz, Sazlıdere, Sazlıbosna)” etkinliğinin 5 Ocak’ta yayınlanan görüş haberi, 2021 yılında Görüş bölümünün en çok okunan içeriği oldu.

 

 


//güncel

Alkazar Rüyası | Refik Anadol

Dünya çapındaki sergileriyle interaktif dijital sanat ve yeni medya alanında işlere imza atan Refik Anadol’un, Nike iş birliği ile HOPE Alkazar için özel olarak hazırladığı “Alkazar Rüyası” isimli interaktif enstalasyon çalışması, 2021 yılında bi_özet’te en çok okunan haber oldu.

 


//güncel – //dünyadan

Her sene başında tasarımın farklı ölçeklerinden kategorilerde verilen BigSEE Ödülleri‘nin 2021 kazananlarının açıklandığı haber, 2021 yılı içinde Güncel-dünyadan bölümünün en çok ziyaret edilen içeriği oldu.

 


//güncel – //kurumsal

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan “Mart 2021 Sektör Raporu” haberi, 2021 yılı içinde bi_özet’in Güncel-Kurumsal bölümünün en çok okunan haberi oldu.

 


//güncel – //proje

Melike Altınışık Architects – MAA’nın uluslararası yarışmayı kazanan projesi Seul Robot ve Yapay Zeka Müzesi’nin (RAIM) Güney Kore’nin Seul kentinde 20 Mayıs’ta gerçekleşen temel atma töreni, 2021 yılında Güncel- Proje kategorisinde en çok ziyaret edilen içerik oldu. 

 

 


//yenilik

(Onduline)’in hafif, su geçirmez, ses geçirmez çatı malzemesi “Onduvilla Hafif Kiremit”, 2021 yılında bi_özet‘te en çok ilgi çeken yenilikçi ürün oldu. 

 

 


//etkinlik – //yarışma/ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası
İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası

Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen “Yapısal Boşluğun Kentle Diyaloğu: İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası  Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması” ilan  duyurusu, bi_özet‘in Etkinlik-Yarışma/Ödül kategorisinde 2021’nin en çok ziyaret edilen haber oldu.

 

 


//etkinlik – //sanat

27 Nisan – 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında Kadıköy Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de gerçekleşen, küratörlüğünü Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın üstlendiği “Apartman” sergisi, 2021’de Etkinlik-Sanat kategorisinin en çok dikkat çeken haberi oldu. 

 

 

 


//etkinlik – //sosyal sorumluluk

Lokal Araştırma ve Tasarım İşliği’nin yürüttüğü Kızılağaç Köy Okulu Yeniden İşlevlendirme Projesi‘nin ilk aşaması olan “Kızılağaç Köy Okulu Yeniden İşlevlendirme Atölyesi NO: 1 Tasarla” başlıklı atölyenin başvuru haberi Etkinlik- Sosyal Sorumluluk kategorisinin 2021’de en çok dikkat çeken haberi oldu. 

 


//etkinlik – //sponsorluk

Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması Ödülleri‘nin 20 Mart 2021 tarihinde Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (OMKO)’nin resmi YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirilen canlı yayın duyuru haberi, 2021 yılında Etkinlik-Sponsorluk kategorisinde en çok dikkat çeken haber oldu.

 


//söyleşi

Soldan Sağa: Ayşegül Tuğtepe, Neslihan İmamoğlu, Mustafa Toner, Filiz Bayrak, Deniz Sağdıç. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Boyner Cadde projesinin mimarı Mustafa Toner, Boyner Büyük Mağazacılık Yatırımlardan Sorumlu ​Genel Müdür Yardımcısı Filiz Bayrak ve sanatçı Deniz Sağdıç ile “Mağaza Tasarımında Disiplinlerarası Etkileşim” üzerine gerçekleştirilen söyleşi, bi_özet‘te 2021’nin en çok okunan söyleşisi oldu.

 

 


//söyleşi- // (Onduline) ile Mimarlık Sohbetleri

Onduline ile Mimarlık Sohbetleri söyleşi köşesi, 2021 yılında yayınlanan 3 yeni bölüm ile devam etti. Binat İletişim & Danışmanlık küratörlüğünde Namık Dolaman’ın hazırlayıp sunduğu video serisi, Ömer Selçuk Baz ile mimari proje yarışmaları ve müze binalarında su yalıtımı, Selçuk Avcı ile uluslararası mimarlık serüveni, proje ve ödülleri; kurucusu olduğu Avcı Architects, Urbanista ve The Circle üzerine konuşulurken söyleşi serisinin yayınlanan son bölümünde ise Murat Şahin ile sosyal konutlar, balkonlar ve yarışmalar konusu ele alındı. 2021 yılında Onduline Mimarlık Sohbetleri söyleşi serisinde en çok izlenen video “Mimarlık Sohbetleri – Ömer Selçuk Baz | Yalın Mimarlık” oldu.


 

yayın // dergi

Arredamento Mimarlık‘ın Burak Altınışık’nın konuk editörlüğünde “Mimarların Dilindekiler” tema başlığıyla hazırlanan, ücretsiz ve dijital olarak ulaşılabilen 344. Ocak- Şubat sayısı, 2021 yılında bi_özet‘in Yayın kategorisinde en çok okunan haber oldu.

 

 

 

 

 

 


//yayın – //kitap

HAYCAR’ın desteklediği ve Korpus Kültür Sanat Yayıncılık tarafından yayınlanan kitabın editörlüğünü N. Müge Cengizkan, İngilizce tercümesini Tuğçe Selin Tağmat, tasarımını da Ulaş Uğur üstlendiği “Balyanlar Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi” kitabı 2021’de Yayın kategorisinde en çok okunan Kitap haberi oldu.

 

 

 


//yayın – //video-podcast

Arredamento Mimarlık dergisinin 2021 yılında çevrim içi başlattığı Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü serisinin Youtube‘da en çok izlenen bölümü Mimarlığın “Suret”ini Tasarlamak oldu. 

“Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” çevrim içi söyleşi serisi, Youtube ve Zoom‘da yayınlanmasının yanı sıra Spotify, Google Podcast ve Apple Podcast platformlarında dinleyicilerle buluştu. Söyleşinin 2021 yılında Podbean üzerinden en çok Mimarlığın “Suret”ini Tasarlamak bölümü indirildi.


2021 Özel: Ayın Yorumu

İpek Yürekli

 

İpek Yürekli‘nin yeni açılan kültür mekanlarının dikkat çektiği Kasım ayı gündeminde Atatürk Kültür Merkezi‘ni yorumladığı yazı, bi_özet soruyor “Ayın Yorumu” bölümünün 2021’de en çok okunan içeriği oldu. 

 

 

 

 


bi_özet 2021 yılı boyunca sosyal medya kanalları aracılığıyla yaptığı paylaşımlarla da çok sayıda kişiye ulaştı. bi_özet‘i sosyal medyada takip etmek için: