(KTSM)’den Gıda İsrafına Dikkat Çeken Sergi: “Grown For a Bin [Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş]”

Kale Grubu’nun, Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında 11 Haziran’da Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM) gerçekleştirdiği “Grown For a Bin [Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş]” isimli sergi, yine KTSM’nin ev sahipliğinde çevrim içi alternatifiyle ziyaretçilere sunuluyor.


“Grown For a Bin [Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş]”

Sanatçı: Klaus Pichler
Mecra: Çevrim İçi
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarda bulunan KTSM daha eşit, daha adil ve daha yeşil bir dünya yaratmak için “İyi Bak Dünyana” hareketini başlattı. Avusturyalı sanatçı Klaus Pichler’in “Grown For a Bin [Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş]” fotoğraf sergisi de bu hareketin bir yansıması olarak evlerin mutfağında başlayacak mikro değişimlerin getireceği makro etkiyi tetiklemeyi hedefliyor.

Fotoğraf sergisi üretilen önemli miktarda gıdanın sofralara gelmeden çöpe gittiğine dikkat çekmek istiyor. Dünyanın birçok ülkesindeki süpermarket ürünlerinden oluşan fotoğraflar, çürüme süreci başlamış ve artık tüketilemeyecek durumda olan gıdaları gösteriyor. Gıda israfını sofralardaki süt ve süt ürünlerine, et, bakliyat, sebze, tatlı ve egzotik tatlara kadar gösteren sergi, tüketicilerin bu konuda daha bilinçli olması için dikkat çekmek istiyor.

Sergi çevrim içi alternatifiyle KTSM’nin İnternet sayfasında süresiz olarak ziyaret edilebilir.