“Venedik Mimarlık Bienali 2023″ün Küratörlüğüne Lesley Lokko Atandı!

Lesley Lokko

Venedik Bienali Yönetim Kurulu, Lesley Lokko’yu “18. Uluslararası Mimarlık Sergisi”nin küratörlüğünü yapmak üzere “Mimarlık Sektörü Direktörü” olarak atadı. 

14 Aralık Salı günü toplanan kurul, Roberto Cicutto’nun tavsiyesiyle 2023’te düzenlenecek etkinlik için Lesley Lokko‘yu görevlendirdi. 2021 yılında “Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi”nde Uluslararası Jüri Üyeliği de yapan Lokko atandığı görevle ilgili “Dünyanın en genç kıtasından sizinle konuşurken, bu cesur seçim için Başkan Cicutto‘ya ve Venedik Bienali‘nin tüm ekibine teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yaşayan hafızadaki en zorlayıcı ve mesafe yaratan iki yıldan sonra, mimarlar en iyi yaptıkları şeyi dünyaya göstermek için eşsiz bir fırsata sahipler: hep birlikte daha adil ve iyimser bir gelecek hayal etmemize yardımcı olacak iddialı ve yaratıcı fikirler ortaya koymak.

“Yeni bilgi üretim ve kontrol merkezleriyle yeni bir dünya düzeni” doğduğunu belirten Lokko ayrıca şu açıklamalarda bulundu: “Farklı anlatılara, araçlara, mekan dillerine, biçim ve yerlere aç yeni izleyiciler de ortaya çıkıyor. Yaşayan hafızadaki en zor ve mesafe yaratan iki yıldan sonra, mimarlar dünyaya en iyi yaptığımız şeyi göstermek için eşsiz bir fırsata sahipler: ortak olarak daha adil ve iyimser bir gelecek hayal etmemize yardımcı olacak iddialı ve yaratıcı fikirler ortaya koymak.”

Bienal Başkanı Roberto Cicutto ise Lesley Lokko‘nun 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi‘nin küratörü olarak atanmasının “çağdaş mimarlık ve şehir tartışmalarında, kendi konumunu farklı roller aracılığıyla yorumlayabilen uluslararası bir kişiliğin bakış açısına kucak açmanın bir yolu” olduğunu belirterek ekliyor: “Deneyiminin başlangıç noktasını, giderek tüm çağdaş dünya için bir deney ve öneriler laboratuvarı haline gelen bir kıtayla iç içe geçişi oluşturuyor. Gerçeklikle bu iç içe geçme durumunun, küratörlüğünü Hashim Sarkis‘in yaptığı 2021 Sergisi’nin gündeme getirdiği sorularla diyalog kurmanın da en iyi yolu olduğuna inanıyorum.”

Lesley Lokko

18. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 20 Mayıs Cumartesi ile 26 Kasım 2023 Pazar günleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. 


Lesley Lokko
Ganalı/İskoçyalı mimari akademisyen, eğitimci ve çok satan romancıdır. 2020 yılında Gana, Accra’da bir mimarlık ve kamu etkinlikleri platformu yüksek lisans okulu olarak kurulan African Futures Institute’un kurucusu ve yöneticisidir. 2015 yılında Johannesburg Üniversitesi Mimarlık Enstitüsü’nü kurdu.

İngiltere’de, ABD’de, Avrupa’da, Avustralya’da ve Afrika’da (Londra’da Bartlett Mimarlık Okulu, Kingston Üniversitesi ve Londra Metropolitan Üniversitesi; ABD’de Chicago’da Iowa Eyalet Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi; Johannesburg Üniversitesi ve Üniversite Güney Afrika’da Cape Town ve Sidney, Avustralya’da UTS) dersler verdi. Mimari eğitime katkılarından dolayı çok sayıda ödül aldı: RIBA Annie Spink Eğitimde Mükemmellik Ödülü 2020; AR Ada Louise Huxtable Mimarlığa Katkı Ödülü 2021. 

Geçtiğimiz otuz yıl boyunca hem mimari hem de edebiyat alanındaki çalışmaları “ırk”, kültür ve mekan arasındaki ilişkiye yoğunlaştı. 2004 yılında ilk romanı Sundowners’ın (Orion) yayımlanmasıyla mimarlıktan kurguya geçiş yaptı, ardından başka romanlar da yayımladı. On üçüncü romanı The Lonely Hour, 2023’te Pan Macmillan’dan çıkacak. FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture’ın kurucusu ve baş editörüdür. White Papers, Black Marks: Race, Space and Architecture (Minneapolis, University of Minnesota Press 2000) kitabının yazarıdır. Londra Üniversitesi’nden Mimarlık alanında doktora derecesine ve Bartlett Mimarlık Okulu’ndan (UCL) mimarlık lisans ve yüksek lisans derecesine sahiptir. Halen LSE Cities, UN Habitat ve UCL Institute for Innovation and Public Purpose tarafından ortaklaşa kurulan Kentsel Girişimler Konseyi’nin kurucu üyesidir; UCL Press Series Konuk Editörlük ve Bartlett School of Architecture, UCL’de Misafir Profesörlük yapmaktadır. Lokko, 2021 yılında Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi Uluslararası Jüri üyeliği de yapmıştır.