(Doğuş Otomotiv) Atık Otomobil Parçalarını Sanat için Geri Dönüştürdü!

Doğuş Otomotiv’in sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde tamamı atık otomobil parçalarından oluşturduğu ve Türkiye’de nesli tükenmekte olan Kızıl Geyik, Telli Turna ve doğayı temsilen çam ağacından oluşan üç figüratif eseri, Galataport’ta yer alan Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi’nde sergileniyor.


Sergi

Sanatçı: Mustafa Tuğrul
Tarih: 7 Aralık 2022 Salı – 20 Ocak 2022 Perşembe
Yer: Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi, Galataport


Doğuş Grubu’nun kültür ve sanat alanında devam eden sosyal sorumluluk platformu Sanata Bi Yer’in üyesi olduğu heykeltıraş sanatçısı Mustafa Tuğrul, Doğuş Otomotiv Yetkili Servisleri’nden bine yakın topladığı otomobil parçalarını geri dönüştürdü.

Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvan türlerine dikkat çeken Tuğrul,  “Telli Turna” ve “Kızıl Geyik” heykellerini bir simge olarak yorumladı. Sürdürülebilirlik için farkındalık oluşturmak isteyen sanatçı,  doğayı temsilen oluşturduğu iki buçuk metrelik bir çam ağacı figürü ile daha yaşanabilir bir gezegen için bugünden yapılması gerekenlere dikkat çekiyor.


Doğuş Otomotiv ve Sürdürülebilirlik
Doğuş Otomotiv, Türkiye’de otomotiv sektöründe çeyrek asırdır faaliyet göstererek büyük markalarının distribütörlüğünü yürütmektedir. Türkiye’de 570’ten fazla satış ve servis noktasının yanı sıra, ikinci el araç satışı, sigorta ve araç finansmanı, TÜVTÜRK taşıt muayene istasyonları olmak üzere otomotiv sektöründe geniş marka ve hizmet ağına sahip bir şirket olan Doğuş Otomotiv, sürdürülebilirlik alanında da rol model olmaya devam etmektedir.

Sürdürülebilirliğe stratejik bir yönetim modeli olarak yaklaşan şirket, sürdürülebilir kalkınmanın da en önemli aktörlerinden birisi olmak için faaliyetlerini yürütüyor. 2010 yılında imzaladıkları Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) 10 ilkesine uygun ve yine Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan sürdürülebilirlik performansları ortaya koymaya devam etmektedir.

Sanata Bi Yer
Üniversite öğrencisi sanatçı adaylarına Doğuş Grubu mekanlarında çalışmalarını sergileme imkânı sunan, erişilebilir sanat anlayışıyla sanatseverleri sanatçı adaylarıyla buluşturan Sanata Bi Yer platformu mekân sınırlamasını kaldırarak galerilerin dışına taşıyor. Doğuş Grubu mekânlarının sanat galerine dönüştüğü, duvar ve boşlukların genç sanatçı adaylarının yaratıcı çalışmalarıyla hayat bulduğu platformun web sitesinde herkesin ulaşabileceği dijital sergi de yer alıyor.

Geleceğin sanatçılarına profesyonel kariyer yolculuklarına giden yolda destek olabilmek vizyonuyla hareket eden platformda, alanında uzman kişilerden oluşan Danışma Kurulu ile de öğrencilerin çalışmaları eleştirilmeden katkı sağlanıyor. Bugüne kadar 1.600’den fazla öğrencinin 9.000’den fazla çalışması Sanata Bi Yer’in web sitesinde, 700’den fazla çalışma ise 30’dan fazla sergileme noktasında ve sergilerde sanatseverlerle buluştu. 100’den fazla öğrencinin çalışması sanatseverler tarafından satın alındı. |www.sanatabiyer.com