(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta Rehberli Sergi Turu, Söyleşi ve Panel

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu hafta sergi turu, söyleşi ve panele ev sahipliği yapıyır. 9 Aralık’ta “Burası” sergisinin rehberli turu düzenlenecek. 10 Aralık’ta “BURASI’nın Hikâyesi” dizisinin beşinci bölümünde sanatçı Sena Başöz, “Gelecek için Kartpostallar” adlı yapıtının ardında yatan fikri, üretim sürecini, İstanbul’la ve sergiyle bağlantısını anlatacak. 11 Aralık Cumartesi günü Loca’da yapılacak olan panelde ise “Hak Temelli Koruma Bağlamında Beyoğlu’nun Kültür Mirası” konuşulacak.


 “Burası” Rehberli Sergi Turu
Küratör:
Kevser Güler
Tarih:
9 Aralık 2021 Perşembe
Saat: 18:00
Katılım: Rezervasyon gerekli
Yer:
Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri Katı


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle hazırlanan, küratörlüğünü Kevser Güler‘in üstlendiği “Burası” sergisi kapsamında düzenlenen sergi turları devam ediyor. Sergi turunda ziyaretçiler, İBB Koleksiyonları’ndan yapılan seçki ve çağdaş sanat yapıtları üzerinden İstanbul’u kent ve ekoloji bağlamında yeniden düşünme olanağı bulacaklar. Sanatın çevre ve doğaya ilişkin soruları ele alış biçimlerini, kent koleksiyonu ve arşivlerinin olanaklarını, sanatın kent için üretebileceklerini birlikte düşünmeye davet eden sergi turları serginin kapanış tarihi olan 27 Şubat 2022‘ye kadar belirli aralıklarla devam edecek.

Gelecek için Kartpostallar | Sena Başöz

BURASI’nın Hikâyesi Sergi Söyleşileri
Konuşmacı:
Sena Başöz
Tarih:
10 Aralık 2021 Cuma
Saat:
17:00
Yer:
Çevrim içi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık YouTube Kanalı


İstanbul’a kent ve ekoloji ilişkisi çerçevesinden bakmaya davet eden Burası sergisinin güncel sanatçıları kendi yapıtlarını anlatıyorlar. İşlerinin ardında yatan fikri, bu fikre esin veren mekân, olay ya da olguları, üretim süreçlerini ve yapıtlarının sergiyle ilişkisini izleyiciyle paylaşıyorlar. İstanbul, her birinin yapıtında farklı bir hikâyeyle “Burası” olarak karşımıza çıkıyor.

“BURASI’nın Hikâyesi” dizisinin beşinci videosunda güncel sanatçı Sena Başöz  “Gelecek için Kartpostallar” adlı yapıtının ardında yatan fikri, üretim sürecini, İstanbul’la ve sergiyle bağlantısını anlatıyor.


“Hak Temelli Koruma Bağlamında Beyoğlu’nun Kültür Mirası” Paneli
Moderatör:
Dr. Ayşe Ege Yıldırım
Tarih:
11 Aralık 2021 Cumartesi
Saat:
14:00
Yer:
Yapı Kredi Kültür Sanat Loca, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık YouTube Kanalı
Dil:
Türkçe, İngilizce (Simultane tercüme ile)


Beyoğlu, İstanbul’un kültürel çeşitliliğini yüzyıllardır yaşatan ve ona dünya kenti kimliğini veren başlıca yerleşim bölgelerinden biri. İstanbul’da yaşayan ve onunla bağları bulunan herkesin üzerinde bir hakkı bulunan bu ortak miras, günümüz İstanbul’unun sermaye ve siyaset ortamında yaşanan hızlı dönüşümlerin yoğun baskısı altında ve bu baskılar İstanbulluların kent hakkı ve kültürel hakları açısından önemli sonuçlar doğuruyor.

Panelde Beyoğlu’nun barındırdığı kültürel mirası, bu mirasın bugün nasıl kullanıldığını ve korunduğunu, sorunları ve fırsatları hak temelli yaklaşımlar üzerinden değerlendirilecek.

Panel; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü katılımcı planlama süreci Beyoğlu Senin kapsamında, İstanbul Kent Konseyi’nin işbirliği ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın desteğiyle düzenleniyor.

Konuşmacılar:

  • Dr. Ayşe Ege Yıldırım | Moderatör (Şehir Plancısı-  İstanbul Kent Konseyi – Kent Kültürü Ve Kültür Mirası Çalışma Grubu)
  • Dr. Luca Orlandi (Mimar ve Mimarlık Tarihçisi – Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi/ ICOMOS İtalya Üyesi)
  • Dr. Elmon Hançer (Sanat Tarihçisi- Kültürel Mirası Koruma Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi- Ermeni Sanatı Uzmanı)
  • Burçin Altınsay Özgüner (Koruma Mimarı – ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Başkanı)
  • Prof. Dr. Zeynep Enlil (Şehir Plancısı -Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi)