(Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali) İzleyicilerle Çevrim İçi Buluştu!

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2021(SYFF), 1 – 5 Aralık tarihleri arasında çevrim içi olarak izleyicilerle buluştu. Festivalde 14’ü uzun, 7’si kısa toplam 21 adet belgesel, 6200 izlenme rakamına ulaştı. Festival, filmlerin içerikleriyle ilgili konularda bağımsız çevrim içi yan etkinliklere de ev sahipliği yaptı.

SYFF2021 seçkisi, herkesin yaşamak isteyeceği geleceği yaratmak için bugün atılabilecek ilham verici adımlara dair örnekler sundu ve ipuçları verdi. Festival bu sene de dünyanın farklı yerlerinden iklimi, enerjiyi, suyu, insanları, toplulukları ve tüm canlıları konu alan hikayelerin yanı sıra ekolojik, sosyal ve ekonomik konularda sistem etkileşimlerinin okunmasına yardımcı olan, algıların değişimine öncülük eden bilim insanlarını ve işiyle dünyayı değiştirmeye çalışanları izleyicilerle buluşturdu.

Festival 1 Aralık’ta destekçilerin açılış konuşmaları ve %25 Devrimi (The 25% Revolution) filmi ile başladı. İlk olarak Festival Destekçisi Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin Türkiye Temsilcisi Kristian Brakel, açılış konuşmasında uzun yıllara dayanan SYFF desteğine değindi ve her ne kadar pandemi nedeniyle fiziksel bir buluşma olmasa da çevrim içi olarak düzenlenerek izleyicilerin farklı şehirlerden de katılarak festivalin ve sürdürülebilirlik ailesinin bir parçası olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Devam etmekte olan pandemide olduğu gibi iklim değişikliğinde de durumun ciddiyetine değinen Brakel, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması‘nı onaylamış olmasından bahsetti;  bu gelişmelerin değişimin mümkün olduğunun kanıtı olduğunu belirtti. 

İşiyle Dünyayı Değiştirenler Tema Destekçisi Arçelik’ten Global İletişim Direktörü Zeynep Özbil, 2008 senesinden beri devam eden festivalin sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılmasında ve yeni bir yaşam kültürünün oluşmasında büyük bir rolü olduğunu düşündüğünü belirterek sözlerine başladı. Özbil, Arçelik olarak festival ekibiyle benzer amaçlar için çalışıyor olmaktan mutluluk duyduklarını ve heyecanlandıklarını belirtti. Sürdürülebilirliği tüm global operasyonlarında bir iş modeli olarak benimsediklerini, faaliyet gösterdikleri tüm coğrafyalarda sosyal, ekolojik ve ekonomik etki yaratmaya gayret ettiklerini aktaran Özbil, sektörün dönüşümüne liderlik ettiklerini ve tüm paydaşlarının bunun bir parçası olduğunu sözlerine ekledi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi SYFF destekçilerinden biri olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

İklim İçin Tema Destekçisi UNDP Türkiye’nin Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, açılış konuşmasında 14 yaşında olan SYFF’ye bu sene beşinci kere destek vermekten gurur duyduklarını belirterek söze başladı. Dünyanın içinde bulunduğu durumun aciliyetine ve radikal değişim ihtiyacına vurgu yapan Vinton, liderlerden karbon emisyonları ile ilgili cesur ve iddialı önlemler talep edilmesinin önemine değindi. İnsanlara seçimlerinin sonuçlarını gösteren, bilimi açıklayan, ilham veren hikayeler aktaran belgesel filmlerin önemini vurgulayan Vinton, filmlerin ortaya çıkaracağı içgörü, empati ve aktivizmi görmek için sabırsızlandığını söyledi.

Açılış konuşmalarını takiben UNDP’nin fosil yakıt sübvansiyonlarının, bugüne kadar iklim değişikliğine son verilmesine yönelik kaydedilen önemli ilerlemeleri sıfırladığı ve zenginlere yarar sağlayarak eşitsizliği şiddetlendirdiği konularında toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan Yok Oluşu Seçme Kampanyası‘nın kısa filmi gösterildi.

SYFF2021’in açılışı, festival seçkisinden 2021 yapımı, yönetmenliğini Dries Coomans, Bastiaan Lochs ve Tone De Cooman’ın yaptığı Belçika yapımı %25 Devrimi (The 25% Revolution) filmi ile devam etti.

Festival programında yer alan yan etkinlikler ise şöyle:

·      1 Aralık’ta Barınak filminin ardından Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Benal Gül ile “Sürdürülebilirlik Gündemi: Yapay Resifler ve Biyoçeşitlilik” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

·      1 Aralık’ta Su Boyu Yansımalar filminin ardından, 2020-2021 yıllarında Kültür için Alan’dan destek alarak yürütülmüş ve birbirine ilham olmuş, farklı coğrafyalardan iki su kültürü projesi olan Akış Hikâyeleri (Antakya) ve Barbaros Su Kültürü Mirası (Urla, İzmir) proje yürütücüleri Ebru Bingöl ile Burcu Ertunç ve Hazal Öztetikler kendi yerelinden suya dair izlenimlerini ve deneyimlerini paylaştılar.

·      1 Aralık’ta Ortak Zemine Davet filminin ardından çocuklar, gençler ve yetişkinler ile çalışan Yeşil Çocuk Kurucusu Aslı Dede, Dönüşüm Derneği Kurucusu Niyazi Selçuk ve Küresel Okullar Savunucusu Çelebi Kalkan, sürdürülebilir yaşam için okullarda dönüşüm üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

·      2 Aralık’ta Mavi Gelecek filminin ardından WWF Türkiye, belgeselde hikayeleri anlatılan ve balıkçılık, turizm ve enerji sektöründe daha sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirmek için tutkularını ve becerilerini ortaya koyan Rania ve Marina ile söyleşi gerçekleştirdi.

·      4 Aralık’ta Mısır Tohumunun Koruyucuları filminin ardından Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin tohum konusunda deneyim sahibi aktarımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi Neslihan Balamir, tohumun yaşamsal serüvenini anlattığı “Yaşasın Tohumlar” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

·      4 Aralık’ta Çözümler filminin ardından Sürdürülebilir Etki ve Ekolojik Planlama Derneği tarafından “Sürdürülebilirlik Soru(n)larına Alternatif Çözümler” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi. Etkinlikte sürdürülebilir çevre ve kalkınma konuları kapsamında inovatif alternatif araçlar, karbon salım azaltım ve uyum teknikleri, örnek uygulamalar ve kolektif hareketler hakkında kısa bilgilendirme sonrasında; interaktif bir program üzerinden sorulan sorular ile bir yarışma gerçekleştirildi.

Festival Destekçileri: Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği
Tema Destekçileri: Arçelik (İşiyle Dünyayı Değiştirenler), UNDP Türkiye (İklim için)
Festival Dostu: PETRA The Flooring Co.
Hizmet Destekçileri: Local MakersLÖRN Creative AgencyMikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı
İletişim Destekçileri: Magma Dergisi


Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF)
SYFF, 2008 yılından bu yana, sürdürülebilirlik kavramının ve birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi anlaşılmasını sağlarken dünyanın farklı bölgelerinden topladığı hikayelerle ilham vererek yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına katkı veriyor, etki odaklı seçkisiyle izleyiciyi dönüşüm için harekete davet ediyor.

SYFF, surdurulebiliryasam.net ile işbirliği yaparak film seçkisinin toplumun geniş kesimlerine ulaşmasını sağlıyor. surdurulebiliryasam.net, festivalin ardından sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarının ve şirketlerin faydalanabileceği şekilde SYFF seçkisiyle etkinliklere içerik sağlıyor.