“Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920-2020” Sergisi, Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ziyarete Açıldı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920-2020 sergisi, Çankaya Belediyesi, Mimarlar Derneği 1927 ve Avusturya Büyükelçiliği’nin, “Türkiye’de Parlamento Yapılarının Yüzyılı: Halkı Birleştirmek, Fikirleri İnşa Etmek” temasıyla ortak olarak düzenlemekte oldukları uluslararası etkinliğin bir parçası olarak hazırlandı. Sergi, 29 Kasım’a kadar Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ziyaret edilebilir.


“Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920-2020” Sergisi
Tarih: 20 Kasım 2021 Cumartesi, 29 Kasım 2021 Pazartesi
Yer: Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, Abidin Dino Sergi Salonu, Çankaya/ Ankara


Sergi, Türkiye’de parlamenter sistemin kurulmasının ardından geçen yüzyıl sonunda, meclisin açıldığı 1920 yılından bugüne inşa edilen parlamento yapılarını mimari ve kentsel analizlerin yer aldığı temsiller aracılığıyla değerlendirmeyi ve Milli Egemenliğin Yüzüncü Yılı‘nı bu mekânsal değerlendirmeyle anmayı hedeflemektedir.

Osmanlı döneminden miras kalan Ulus’taki 1. Meclis Binası (Mimar İsmail Hasip Bey, 1915-16), Cumhuriyet’in ilk on yılının zor şartlarında yine aynı bölgede inşa edilen 2. Meclis Binası (Mimar Vedat Tek, 1924) ve Atatürk‘ün vefatından hemen önce 1938 yılında açılan yarışmada kazanan Avusturyalı Mimar Clemens Holzmeister‘in projesine göre Yenişehir’de inşa edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Yerleşkesi, başkent Ankara’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli mimarlık mirasları arasında yer almaktadır.

Sergide, parlamento yapılarının Ulus‘tan Yenişehir/Kızılay‘a uzanan hikayesi incelenmekte; zaman içinde yeni müdahale ve ihtiyaçlarla değişerek günümüze ulaşan meclis mekanları, Türkiye’nin Cumhuriyet dönemindeki siyasi ve toplumsal hayatındaki dönüşümler ve başkent Ankara‘nın kentsel peyzajında bu süreçte gerçekleşen değişimler çerçevesinde yorumlanmaktadır.


Sergi Künyesi
Küratörler: Hatice Günseli Demirkol (Eskişehir Teknik Üniversitesi), T. Elvan Altan (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Hazırlık Ekibi: Ayşegül Kardaş (Çankaya Belediyesi), Bengüsu Döngül (Mimarlar Derneği 1927)
Tasarım Ekibi: Dilan Nadir (AnkaraAks), Zeynep Ünsal (AnkaraAks)