Metropolis Antik Kenti Kazılarında Yeni Keşifler!

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın izin ve katkılarıyla devam eden Metropolis Antik Kenti kazılarında mozaikli büyük bir kamusal yapıya ve kent meydanına ait izler bulundu. Ayrıca kazı çalışmalarıyla birlikte bu yıl,  Roma Dönemi’nde kentte üretilen dokuma, seramik, zeytinyağı ve cam bardakların yeniden üretimine yönelik deneysel arkeoloji çalışmalarına devam edildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında İzmir’de sürdürülen Metropolis Antik Kenti 2021 kazı çalışmalarında, kente ait anıtsal sarnıç yapısı ve kilise gibi kamusal ve dini yapıların araştırılmasına devam ediyor. Kazı çalışmalarında meydan ya da agora olabileceği düşünülen büyük bir anıtın ilk izleri ortaya çıkarıldı.

Metropolis’te Büyük Kamusal Alan Bulundu

Bu yıl yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan alanın Metropolis’in Roma Dönemi’nde genişleyen kent sınırlarında, büyük bir kamusal yapıya ait olduğu düşünülüyor. Agora ya da stoa yapısının açıldığı bir meydan olduğu tahmin edilen bu alan, Roma Dönemi’nde taş döşeli avlusundan mermer basamaklarla mozaiklere geçilen ve mermer sütunların taşıdığı ahşap çatı ile mozaikli galerin örtüldüğü bir stoa izlenimi vermektedir. Henüz küçük bir kısmı ortaya çıkarılan yapıda, heykel kaideleri ile birlikte bir kadın heykeli ve bir komutan heykeli parçasının bulunması, burada Metropolis için önem taşıyan kişilerin heykeller ile onurlandırıldıklarını da gösteriyor. Dikkat çekici özelliklere sahip bu büyük kamusal yapının tamamen ortaya çıkarılmasının, bilimsel sonuçların yanında kentin tanıtımı anlamında da büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Bugüne kadar kapsamlı bir şekilde araştırılmayan Araplıtepe Kilisesi’nde ilk sistemli çalışmalar da başladı. Araştırmalara göre Araplıtepe mevkiindeki Orta çağ Kilisesinin olduğu alanda, kilise inşası öncesinde bir Helenistik yapı hatta bir tapınak bulunması olasılığı var.

Antik Kentte Yeni Mozaikli Yapı Bulundu

Batı Anadolu’da Antik dönemdeki kent dokusu hissedilerek gezilebilecek alanlardan biri olan Metropolis’te bulunan etkileyici yapıdaki mozaikler de 2021 yılında ortaya çıkarılan heyecan verici çalışmalar arasında yer aldı. Roma Dönemi’nde inşa edilen büyük ölçekli binalardakine benzer mozaikli yapının yine bu yıl ortaya çıkan çok sayıda küçük eserle birlikte temizleme çalışmaları sürüyor.

Metropolis Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne adaylığı için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Metropolis Tiyatrosu Koltuklar ve Sunaklar

Öğrenciler için “Metropolis’te Zamanda Yolculuk” Projesi

Torbalı Kaymakamlığı, Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Torbalı Belediyesi ile iş birliğinde yeni bir projeye imza atıldı. Küçük yaştan itibaren kültür varlığı bilinci ve farkındalığı oluşturmak üzere hayata geçen “Metropolis’te Zamana Yolculuk” projesiyle öğrenciler, kazı çalışmalarını yerinde görüp inceleyerek tarihe tanıklık etme şansı bulacaklar. Aynı zamanda antik kentte interaktif etkinlikler ve uygulamalı deneysel yöntemlerle gerçekleştirilen atölye çalışmalarında, çocukların eskiçağda bilim ve teknoloji alanındaki faaliyetleri öğrenmelerine olanak verilecek.


Metropolis
1990 yılından bu yana sürdürülen kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya çalışılan Metropolis Antik Kenti, İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında yer alıyor. Metropolis’in tarihi, kentin yakınlarındaki Geç Neolitik Çağı ilk yerleşim izlerinden Klasik Çağ’a, Helenistik Çağ’dan Roma ve Bizans dönemlerine, Beylikler ve Osmanlı tarihine kadar uzanıyor.
Bugüne kadar yapılan kazılar sonunda Helenistik Döneme ait Tiyatro, Bouleuterion (Meclis Binası), Stoa (Sütunlu Galeri) ile Roma İmparatorluğu Dönemi’nde inşa edilen iki Hamam Yapısı, Hamam ve Palaestra (Spor Alanı) Kompleksi, Mozaikli Salon, Peristilli Ev, Dükkânlar, Genel Tuvalet, Cadde ve Sokaklar gibi antik kent dokusunu oluşturan yapılar ve mekanlar bulundu. Ayrıca bu mekanların kazı çalışmaları sırasında seramik, sikke, cam, mimari parçalar, figürler, heykeller, kemik ve fildişi eserler ve birçok maden buluntudan oluşan 11 binin üzerinde tarihi eser gün yüzüne çıkartıldı. Kazılarda elde edilen eserler, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat ile Selçuk Efes müzelerinde sergileniyor.