(Küresel Şehirler İklim Eylemi) SANAL SERGİSİ Virtual Engage’de Gezilebilir!

İklim değişikliğiyle mücadele kararlılığına sahip önde gelen şehirlerin oluşturduğu Küresel Şehirler Ağı (C40) ve Arup, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katılan delegelere şehirler düzeyinde yapılan etkili iklim eylemlerinin en iyi örneklerinden bazılarını sunmak için 11 dünya şehrini seçerek bir sanal sergi hazırladı. İstanbul’un da aralarında bulunduğu seçilmiş 11 şehrin proje ve uygulamaları, 1 Kasım’dan itibaren Virtual Engage adını taşıyan interaktif dijital platformda herkese açık olarak özel odalarda paylaşılıyor.


“Küresel Şehirler İklim Eylemi Sanal Sergisi”
Tarih:
1 Kasım 2021 Pazartesi – 12 Kasım 2021 Cuma
Yer:
Virtual Engage


İskoçya’nın Glasgow şehrinde 31 Ekim’de başlayıp 12 Kasım’a kadar devam edecek COP26‘da düzenlenen Küresel Şehirler İklim Eylemi sanal sergisi, İstanbul’un da aralarında bulunduğu 11 şehre iklim eylem projeleriyle yer veriyor.

Londra, İstanbul, Nairobi, Lima, Bogota, Los Angeles, Washington D.C., Mumbai, Pekin, Cakarta, ve Auckland’ın katıldığı Küresel Şehirler İklim Eylemi (The Global Cities Climate Action) sanal sergisi 1 Kasım’dan itibaren Virtual Engage adını taşıyan interaktif dijital platformda yer almaya başladı.

Glasgow’da 31 Ekim 2021 – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenen ve iklim değişikliğiyle mücadelede kat edilen yolu ve ülkelerin belirledikleri iddialı iklim hedeflerine ulaşmak için şehirlerin taşıdığı kritik rollerin tartışılacağı konferans sırasında açık kalacak sanal sergide,  2050’de karbon nötr bir şehir olma taahhüdü veren İstanbul da 6 proje ile yer alıyor.

İstanbul’un Virtual Engage sanal sergi platformunda yer alan altı proje şunlar:

  • İklim Değişikliği Eylem Planı
  • Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı
  • Entegre Atık Yönetimi
  • Sürdürülebilir Enerji Yönetim Planı
  • İklim Adaleti
  • Kentsel Dirençlilik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iklim eylemleri ile ilgili bu çalışmalarını sergileyeceği özel odasında, izleyicilere bir de video sunuyor.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı şehirler, dünyadaki enerji tüketiminin üçte ikisinden fazlasını gerçekleştiriyor ve küresel karbondioksit (CO2) emisyonlarının %70’inden fazlasından sorumlu oluyor. Serginin organizatörleri C40 ve Arup, gelecekteki girişimlere ilham vermek için şehir yönetimlerinin liderlik ettiği iklim eylemlerine daha fazla sermaye yatırılması ve güvenilmesi çağrısında bulunuyorlar.

Sanal sergide, toplam 109 milyondan fazla nüfusu temsil eden 11 kentsel bölgede, şehirlerin uyguladıkları emisyonların azaltılması, kaynak verimliliğinin artırılması, iklim uyum ve azaltım yöntemleriyle elde edilen iklim çözümleri ve şehir sakinlerinin yaşam kalitesinin ve sosyal adaletin nasıl geliştirildiğine ilişkin örnekler sergileniyor.

Küresel Şehirler Ağı (C40) İcra Direktörü Mark Watts sanal sergi hakkında şu bilgiyi veriyor:

 “Bu yılki COP‘ta nelerin mümkün olduğunu sergilemek, bilime dayalı iklim eylemi gerçekleştirebileceğimizi göstermek açısından hayati önem taşıyor. Bu sergide, C40 şehirlerinde öncülük edilen dönüştürücü iklim çözümlerinin yanı sıra, bu uygulamaların şehir halkının hayatına ve kentsel çevreye somut faydaları da sergileniyor. COP26’ya katılacak ülke liderlerinin iklim krizine öncelik vermesi gerekiyor.”

Sergi alanında, katılan her şehir için, ziyaretçilerin iklim eylemi vaka çalışmalarını inceleyebilecekleri ve başarısı kanıtlanmış ve olumlu etkileri olan girişimleri keşfedebilecekleri bir dizi “sanal oda” bulunuyor.

COP26 süresince açık kalacak sergi, COP26‘ya katılan şehirlerin belediye başkanları ve önde gelenlerine, bir araya gelmek ve şehirlerinin iklim eylem planlarını konferans katılımcılarına sunmak için bir alan sağlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da Glasgow’a gelmesi bekleniyor.

Sergide yer alan İstanbul sanal sergisi bağlantıdan incelenebilir, sergide yer alan diğer şehirlere ise buradan ulaşılabilir.


Arup
1946 yılında Ove Arup tarafından kurulan ve dünya çapında 33 ülkede 89 ofiste faaliyet gösteren Arup, çok-disiplinli mimarlık, mühendislik ve  teknik danışmanlık hizmeti sunan uluslararası bir firmadır.

15.000’den fazla planlamacı, mimar, tasarımcı, mühendis ve danışmandan oluşan ekibi ile Arup; mimari, şehir planlama, ekonomi, sosyoloji ve sürdürülebilirlik gibi çeşitli disiplinlere dayanarak mekanların işleyişine geniş ve derin bir anlayış getiriyor. Bu farklı bakış açıları, akıllı şehirlerdeki çalışmaları etkileyerek o yerin fiziksel, mekansal, sosyoekonomik ve ticari potansiyelleri açısından dijital teknoloji fırsatlarını keşfetmeye yardımcı oluyor.

1990 yılında İstanbul’da yerel ofisini kuran Arup, 1982 yılından beri Türkiye’de etkin bir şekilde çalışmalarını yürütürken 180’den fazla kalifiye mühendis, deneyimli danışman ve yetenekli mimarlardan oluşan ekibiyle “Bütüncül Tasarım” anlayışını sunmaya devam ediyor. | www.arup.com

Küresel Şehirleri Ağı C40
C40, iklim kriziyle yüzleşmek ve herkesin, her yerde gelişerek yaşamak için uygun şartları bulabileceği bir gelecek yaratmak için şu anda ihtiyaç duyulan acil eylemi gerçekleştirmek amacıyla çalışan, dünyanın önde gelen şehirlerinden yaklaşık 100 belediye başkanının oluşturduğu bir ağdır. C40 şehirlerinin belediye başkanları, dünyanın küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlamasına, sağlıklı, adil ve dirençli topluluklar inşa etmesine yardımcı olmak için bilime dayalı ve insan odaklı bir yaklaşıma sahiptir.  Küresel Yeşil Yeni Anlaşma aracılığıyla belediye başkanları, her zamankinden daha ileri ve daha hızlı ilerlemek için emek, iş dünyası, gençlik iklimi hareketi ve sivil toplumdan oluşan geniş bir temsilciler koalisyonuyla birlikte çalışıyor. Halen C40‘ın Başkanı Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti‘dir; üç dönem New York Belediye Başkanlığı yapan Michael R. Bloomberg ise Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. C40 çalışmalarını üç stratejik fon sağlayıcısının katkılarıyla sürdürmektedir: Bloomberg Hayırseverler, Çocuk Yatırım Fonu Vakfı (CIFF) ve Realdania.

Önümüzdeki dönem için C40 Şehirleri başkanlığına seçilen Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, 1 Aralık 2021‘de Başkanlık görevine resmen başlayacak. | www.c40.org