Celal Abdi Güzer & Ercan Kesal ile “Yaşama Dair Hoş5” Söyleşisi!

Yaşama Dair Hoş5

Celal Abdi Güzer ve Ercan Kesal, Salı günü 19:30’da Yaşama Dair Hoş5 başlıklı bir söyleşide bir araya geliyor. Çevrimiçi gerçekleşecek yayın herkesin katılımına açık.


Yaşama Dair Hoş5
Konuklar:
Celal Abdi Güzer & Ercan Kesal
Tarih: 26 Ekim, Salı
Saat: 19:30
Mecra: Çevrimiçi (Zoom & YouTube)


Çevrimiçi, Zoom üzerinden gerçekleşecek söyleşi aynı zamanda Mimarlar Derneği 1927‘nin YouTube kanalında da yayınlanacak.

ZOOM Bağlantısı
Meeting ID: 216 894 8632

Youtube Bağlantısı

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.


Ercan Kesal
1959 Avanos/Nevşehir doğumlu olan Ercan Kesal, 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar Ankara, Keskin, Bala ve köylerinde sağlık ocağı hekimliği yaptı. Serbest hekimliğe başladığı yıllarda uygulamalı psikoloji ve sosyal antropoloji eğitimleri aldı. İlk şiir ve yazıları, tıp fakültesi öğrencisiyken, İzmir’de çıkan Dönem dergisinde yayımlandı. Mecburi hizmet yıllarında Son Reçete dergisinde söyleşiler yaptı, yazılar yazdı. 1990 yılından sonra geldiği İstanbul’da Era Yayınları’nın kurucularından oldu. Şizofrengi’de yazdı. Radikal ve BirGün Gazetelerinde hikayeleri ve denemeleri yayımlandı. Senaryolar yazdı. 2002’de Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki oyunculuğuyla başlayan sinema serüveni, birçok filmde senarist ve oyuncu olarak devam etti. Ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüller aldı. İletişim Yayınları’ndan 2013’te Peri Gazozu, 2015’te Nasipse Adayız, 2016’da Cin Aynası ve 2017’de Bozkırda Bir Gece Yarısı (Behnan Shabbir’in çizgileriyle) adlı kitapları yayımlandı. Söyleşileri 2017’de “Aslında…” adıyla kitaplaştı. Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminin hikayesini anlatan Evvel Zaman’ın yeni basımı da 2018’de İletişim’den çıktı. 2018’de yine İletişim’den çıkan Kendi Işığında Yanan Adam kitabında, Metin Erksan’a dair hatıra ve izlenimlerini anlattı. 2017’de Ayrıntı yayınları tarafından yayımlanmış Zamanın İzinde isimli bir kitabı da vardır (Enis Rıza’yla birlikte). Yönetmenliğini yaptığı “Fındıktan Sonra” belgeseli ve “Nasipse Adayız” isimli bir sinema filmi vardır.

Celal Abdi Güzer
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, mimarlık eleştirisi üzerine ders vermekte ve tasarım stüdyosu yürütücülüğü yapmaktadır. Teori, eleştiri ve tasarım odaklı çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını olan Güzer bir dönem Mimarlar Derneği 1927 genel başkanlığı yapmıştır. Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapan Güzer, mimari proje yarışmalarında dördü birincilik olmak üzere çok sayıda derece ve ödül sahibidir. Güzer’in tasarladığı MATPUM araştırma merkezi yapısı 2008 yılında YEM ödülüne layık bulunmuştur. 2013 yılında Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen ve “şablon/ template” temalı ana sergiyi düzenleyen Güzer’e 2019 yılında mimarlığa yaptığı katkılar nedeni ile TSMD jüri özel ödülü verilmiştir.