“Hayri Onur Yalısı” Vehbi Koç Vakfına Bağışlandı!

Çağdaş sanatın Türkiye’deki öncülerinden heykeltıraş Füsun Onur ile kariyerinde ve eserlerinin üretiminde sanatçının destekçisi olan ve sanatsal pratiğini belgeleme ve arşivini oluşturma görevini üstlenen ablası İlhan Onur, doğup büyüdükleri ve halen yaşamakta oldukları Kuzguncuk’taki Hayri Onur Yalısı’nı, Vehbi Koç Vakfı’na bağışladı. Yalının İçeriğini Arter’in oluşturacağı misafir sanatçı programlarına da ev sahipliği yapacak bir müze-ev olarak ziyarete açılması planlanıyor.

Sanatçının farklı dönemlere ait kimi eserlerini de içinde barındıran Kuzguncuk’taki bu aileden kalma yalı, yaşam, sanat ve tarihin iç içe geçtiği bir atmosferle Türkiye’nin 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren geçirdiği toplumsal dönüşüme tanıklık eden bir kişisel arşivi de gözler önüne seriyor.

Fusun Onur ile İlhan Onur

Füsun Onur ve İlhan Onur’un yaşamakta olduğu giriş katı kendilerinden sonra olduğu gibi korunarak bir müzeye dönüştürülecek. Füsun Onur’un üretiminde başat bir yere sahip olan yalının bir üst katı konuk sanatçılar için yeniden düzenlenecek ve misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapacak. Sanatçının atölyesinin bulunduğu en alt kat ise Boğaz’a uzanan terasıyla birlikte yine konuk sanatçıların kullanımına açık hale getirilecek.

Füsun Onur’un farklı dönemlerde ürettiği yapıtların önemli bir bölümü, 2014 yılında Arter’de düzenlenen Aynadan İçeri başlıklı retrospektif sergide bir araya getirilmiş, sergiye sanatçının üretimi üzerine kapsamlı bir kitap da eşlik etmişti. Sanatsal üretiminin başından itibaren form, uzam, zaman ve bunlar arasındaki ilişkileri araştıran Onur, yapıtlarında gündelik, öyküsel, hatta otobiyografik öğeleri de devreye sokar. Mekan ve zaman, ışık ve gölge, ses ve sessizlik gibi unsurların eşlik ettiği çalışmalarında heykelle resim arasındaki sınırları bulanıklaştırırken, çoğu kez içinde yer aldığı mekanı da referans alıp yeniden yorumlar. Füsun Onur, bugünlerde Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu için yeni bir eser üretmeye hazırlanıyor.

Sanatı gündelik hayatla iç içe düşlemeye dair şimdiden bir kapı aralayan Hayri Onur Yalısı’nın Vehbi Koç Vakfı tarafından kültür sanat hayatına kazandırılması için çalışmalara devam edilecek.