(Yapı Kataloğu) Mimarların İLK YAPILARINI Ödüllendiriyor!

Yapı sektörünün ihtiyaç duyduğu canlanma ve tüm aktörleriyle bir buluşma platformu oluşturmayı hedefleyen “ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri” 2021 programına paralel olarak, mimarların ve iç mimarların ödüllendirileceği çok yönlü bir fikir yarışması olan “YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri” yeniden gerçekleştirilecek.


“MİMARIN İLK YAPISI” Ödülü 2021
Yarışmanın Duyurulması: Temmuz 2021
Sorular İçin Son Tarih: 20 Ağustos 2021 (saat 23:59’a kadar)
Cevapların Yayınlanması: 31Ağustos 2021
Projelerin Son Teslim Tarihi: 1 Ekim 2021 (saat 23:59’a kadar)
Jüri Değerlendirmesi: 11-15 Ekim 2021
Kazananların Açıklanması: 1 Kasım 2021
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: Aralık 2021


Sektörde yeri olan ulusal ve uluslararası mimarlık ve içmimarlık ofislerini günümüzün önem taşıyan sorunsallarıyla bir araya getiren çok yönlü bir yarışma olan YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, “Mimarın İlk Yapısı” ve “Mimarlık Teşvik” ödülü olmak üzere sektöre iki farklı tasarım yarışması sunuyor.

Yarışmanın ilk kez düzenlendiği 2020 senesinde katılımcılardan beklenen, mimarlık mesleğinin (afet ve acil durumlarda kullanılabilecek) yaşam birimlerinin taşınabilir olma özelliğine ve bu birimlerin yakın çevresiyle nasıl var olacağına dair çözümler bulmalarıydı.

40 yaş ve altı (Doğum yılı: 1 Ocak 1980) mimarlar, içmimarlar ve ofisleri 2020 senesi için belirlenen tasarım konsepti çerçevesinde en iyi tasarımı oluşturmak için yarıştılar. Tasarlanacak projelerin herhangi bir yerde/mekânda tasarlanabilme olanağı mevcuttu. Kurgusal yaklaşım, taşıyıcı sistem, malzeme kullanım kararları tamamen katılımcılara aitti.

Düzenlenmeye başlandığı yıldan en son yapıldığı yıla kadar ALTIN ÇEKÜL Yapı Ürün Ödülü sahibi yapı malzemelerinin, Mimarlık Ödülleri’ne katılan projelerde kullanılması, yenilikçi ürünlerin desteklenmesi bakımından teşvik edildi.

Sektörün Baş Aktörleri İlk Yapılarıyla Yarışacak!

“MİMARIN İLK YAPISI” Ödülü kentlerimizdeki nitelikli yapı stoğunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik amacıyla bu sene ilk defa “YAPI KATALOĞU” bünyesinde sahiplerini bulacak.

01 Ocak 2015 – 31 Aralık 2020 arasında inşa edilmiş ilk yapılarıyla aday gösterilebilecekleri yarışma sonucunda mimarlar ödüllendirilecek.

Jüri üyeleri yarışmaya başvuran ilk yapıları;

 • Mimari olgunluk,
 • Yapının ortaya koyduğu çözümün tektonik tutarlılığı,
 • Çevre ile kurduğu ilişkinin duyarlılık düzeyi,
 • Malzeme ve detaylardaki yetkinlik,
 • Yapının çevresine katkısı
  ölçütlerine göre değerlendirecek.

“MİMARIN İLK YAPISI” Ödülü 2021 Jürisi*

 • Can Çinici / Çinici Mimarlık
 • Durmuş Dilekci / Dilekci Mimarlık DDA, İstanbul Serbest Mimarlar Yönetim Kurulu Başkanı
 • Kurtul Erkmen / K,G: Mimarlık, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
 • Ayşe Hasol Erktin / Has Mimarlık

Mimarlık Ödülleri 2021 Sergisi ve Ödül Töreni

YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri 2021 kapsamında katılımcı ve derece alan mimarların çalışmaları ve üretimleri ile hazırlanan sergi bu yıl fiziksel ve dijital mecralardan izlenebilecek.

Katılımcı mimarların çalışmalarından örneklere ve sergi için üretilmiş özgün içeriklere de yer verilecek fiziksel sergi; Aralık 2021 tarihinde, önceden belirlenen özel bir mekanda organize edilecek.

Sergi Açılışı ve Ödül Töreni bütünleşik bir formatta, sağlık önlemleri göz önünde bulundurularak, kısıtlı sayıda katılımcı ile gerçekleşecek.

Yarışmaya başvuru, tüm mimarların katılımına açık olup https://www.altincekul.com/mimilkyapi sayfasından sağlanıyor.

* Sıralama soyadına göre alfabetik olarak yapılmıştır.
**Jüri üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.