Tanja Ostojić ile Performans Sanatı Atölyesi MIS(S)PLACED WOMEN?

Tanja Ostojić ile İstanbul’un çeşitli kamusal alanlarında 7-9 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek 4 günlük performans sanatı atölyesi Mis(s)placed Women?, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul ve Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle düzenlenecek.

Tarabya Kültür Akademisi’nde konuk edildiği süre kapsamında gerçekleştireceği atölyede Ostojić, bireylerin yerinden edilme deneyimleri üzerinden canlı sanat pratikleri ile metodolojilerini araştıracak. Başvuru için son tarih 31 Ağustos 2021.

Tanja Ostojić‘in 2009 yılından bu yana devam eden Mis(s)placed Women? sanat projesi, uluslararası sanatçılarla farklı sosyal çevrelerden gelen kişilerin katkılarını da içeren performanslar, performans serileri, atölye çalışmaları ve temsili performanslardan oluşuyor. Proje kapsamında, geçici veya uzun süreli göçmenler, savaş ve doğal afet mültecileri ile queerler, evsizler ve hayatlarını kazanmak için dünyayı dolaşan gezgin sanatçıların da çok iyi bildiği, “yerinden edilme”yi konu alan bazı günlük yaşam faaliyetleri somutlaştırılıp hayata geçiriliyor. Bu performanslar, Ostojić’in geçmiş birçok çalışmasında öne çıkan nitelikteki, hareket hâlinde olma ve özellikle de kadın bedeni üzerinden göç temaları ile güç ve kırılganlık ilişkilerini incelemeyi sürdürüyor.

MissPlaced Women
Missplaced Women
Tanja Ostojić

Göç, performans sanatı, kendini kadın olarak tanımlamanın beraberinde getirdiği koşullar, toplumsal cinsiyet temsilleri ile kamusal alanda sanat konularına ilgi duyanların katılımı özellikle bekleniyor. Katılımcılar, göç, marjinalleşme, yerinden edilme, maruz kalma ve ayrıcalıklı olma konularındaki deneyimlerini karşılıklı paylaşmaya ve Mis(s)placed Women? performanslarının bazılarını hayata geçirmeye davet ve teşvik ediliyor.

Atölye İngilizce dilinde ve ücretsiz gerçekleşecek. İçecek ve yemek ikramı ile katılımcıların çalışmalarının profesyonel fotoğraf ve video dokümantasyonu sağlanacak. Atölye ve sunum sürecinde koronavirüs tedbirleri adına tüm hijyen önlemleri uygulanacak. Katılımcıların tümü kamusal alanlarda performans sergileme imkânına sahip olacak, atölyenin çıktıları, dokümantasyon görüntülerinin de yer aldığı halka açık bir söyleşi formatında kamuoyuna sunulacak ve Mis(s)placed Women? sanat projesinin blogu ile proje arşivine dâhil edilecek.

Program:

Atölye: 7-9 Eylül Salı, Çarşamba ve Perşembe. 11:00-17:00 arası (Molalar dâhil). İlk toplantı ve tanışma Performistanbul’un Galata’daki binasında, geri kalan atölye ve performanslar ise İstanbul’un çeşitli semtlerinde gerçekleşecek.

25 Eylül Cumartesi günü saat 17:30’da Beykoz Kundura Sinema’sında izleyicilerin de katılabileceği, atölye sunumları hakkında katılımcılarla söyleşi gerçekleştirilecek.

Başvurular için son tarih 31 Ağustos 2021 Salı günü. www.performistanbul.org