(BTM), “Sıfır Atık Belgesi” Aldı!

Yalıtım sektöründe ilklere imza atan BTM, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yaptığı çalışmalar sonucunda tüm tesisleri için “Sıfır Atık Belgesi” aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, sıfır atık yönetim sistemi kuran ve uygulayan firmalara verilen Sıfır Atık Belgesi; atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın kaynağında ayrı toplanması, geri kazanımının sağlanması, çevresel risklerin azaltılması, israfın önlenmesi ve kaynakların verimli kullanılması gibi süreçlerden oluşuyor.

2019 yılında çevrenin korunması ve çevre bilincinin yaygınlaştırılması konusunda EBSO’dan Çevre Ödülü birinciliği alan BTM, bu yıl da çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen sıfır atık yönetimi çalışmalarını tamamlayarak “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı. Döngüsel ekonomiye katkı sağlayan ve çevreye duyarlı ürün tasarlamayı ilke edinen BTM, bu belge ile yalıtım sektöründe önemli bir farkındalık oluşturmaya katkıda bulundu.

Ambalaj malzemelerinin üretimi ve tüketiminin endüstriyel gelişmeye paralel olarak her geçen gün arttığını ve üretilen atıkların yaklaşık %20’sinin geri kazanılabilir atıklardan oluştuğunu belirten BTM Yönetim Kurulu Başkanı C. Levent Ürkmez, “Son yıllarda atıkların geri kazanımı ve kaynağında önlenmesi konularında TTGV, TÜBİTAK ve İZKA ile yapmış olduğumuz projelerle; gerek israfın önlenmesi gerekse atıkların azaltılması ve geri kazanım konularında önemli ilerlemeler sağladık. Şimdi de üretim alanlarımız, ofislerimiz ve sosyal tesislerimizde aldığımız önlemler ve Sıfır Atık Belgesi ile sürdürülebilirlik projelerimizi taçlandırmış olduk.” dedi.

BTM – Ar-Ge Merkezi’nin proje sayısı bakımından Türkiye’de ilk 100 şirket içinde olduğunu belirten Ürkmez, iş süreçlerinin tüm kademelerinde çevreye duyarlı yaklaşımı benimsediklerini, Ar-Ge Merkezi projelerinde de çevreye duyarlı üretim ve çevre dostu ürün tasarlamaya özen gösterdiklerini ifade etti.